Program „Aktywny Samorząd”. Na co OzN mogą liczyć w 2025 roku?
- 31.12.2024
PFRON zagwarantował na 2025 rok ponownie wyższy budżet na dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością, za pośrednictwem samorządów. Wynosi on 275,8 mln zł (w 2024 roku było 265,8 mln zł). W 2025 roku są kontynuowane dotychczasowe warunki dofinansowania w ramach programu „Aktywny Samorząd”, z waloryzacją maksymalnych kwot dofinansowania o 5 proc. w określonych zadaniach modułu I, jak też w module II.
Program „Aktywny Samorząd” składa się z 2 modułów. Pierwszy z nich dotyczy m.in. likwidacji barier dotyczących transportu i poruszania się. Drugi moduł dotyczy wsparcia w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, który jest adresowany do osób ze stopniem niepełnosprawności.
Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia – SOW (https://sow.pfron.org.pl/) – co znacznie ułatwi OzN ubieganie się o pomoc. – już od dnia 1 marca 2025 roku.
System SOW jest wyposażony we wszystkie potrzebne formularze i wzory.
W 2025 roku w module I wśród realizowanych form wsparcia należy wymienić przede wszystkim likwidację bariery transportowej np.: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu; pomoc w uzyskaniu prawa jazdy; także likwidację barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, m.in.: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania; dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania; pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania); pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego;
PFRON gwarantuje również wsparcie w likwidacji barier w poruszaniu się, przewidując pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym; – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym; pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości; pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego. Wnioski o dofinansowanie można składać od dnia 1 marca do dnia 31 sierpnia 2025 roku.
Fundusz deklaruje także pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (wnioski o dofinansowanie można składać jw.), oraz w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (wniosek o przyznanie tego wsparcia można złożyć od dnia 2 stycznia do dnia 31 grudnia 2025 roku).
Rusza również nabór wniosków o dodatki na pokrycie kosztów energii elektrycznej (Obszar E). W pierwszym kwartale roku powiaty dysponują wyłącznie środkami przekazanymi na realizację wniosków złożonych w programie w 2024 roku. Po ich rozliczeniu otrzymają z PFRON środki na realizację nowych wniosków. Wystarczy uzyskać 10 punktów, aby wniosek był realizowany.
Dla studentów, wnioskodawców w module II kontynuuje się pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, który jest adresowany do osób ze stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole policealnej, w kolegium, w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktorskie albo doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu); a także do osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi / doktorskimi.
Terminy zakończenia przyjmowania wniosków:
– do dnia 31 marca 2025 roku (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025),
– do dnia 10 października 2025 roku (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2025/2026).
Przekazanie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia następuje po zawarciu umowy dofinansowania i po przekazaniu realizatorowi programu informacji o zaliczeniu przez wnioskodawcę semestru / półrocza objętego dofinansowaniem lub po złożeniu zaświadczenia ze szkoły / uczelni o jego uczęszczaniu na zajęcia, objęte planem/programem studiów / nauki.
Więcej na temat – w tym o wysokości i warunkach dofinansowania kosztów nauki – na stronie PFRON.
Uwaga!
Wystąpienia samorządów powiatowych o przyznanie środków finansowych na realizację programu w 2025 roku PFRON będzie przyjmować do dnia 28 lutego 2025 roku.
Termin aneksowania umowy w sprawie realizacji programu minie w dniu 29 kwietnia 2025 roku.
Oprac. IKa, fot. freepik.pl
Data publikacji: 31.12.2024 r.