Projekt ustawy w sprawie tzw. czternastych emerytur przyjęty przez rząd

17 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli tzw. czternastej emeryturze – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na świadczenie to w 2022 r. zostanie przeznaczonych ok. 11,4 mld zł.

Będzie ono wypłacane wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu. Według szacunków resortu trafi do ok. 9 mln osób.

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość świadczenia przekracza 2,9 tys. zł, byłoby ono wypłacone w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Wypłaty tzw. czternastych emerytur rozpoczną się w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków – zapowiedziała w Świerczach minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Premier Mateusz Morawiecki, minister Marlena Maląg oraz wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk 17 maja odwiedzili Klub Senior+ w Świerczach (woj. mazowieckie).

Szefowa resortu rodziny zapowiedziała, że czternaste emerytury będą wypłacane już od sierpnia. – Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków – odpowiednie organa rentowe będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Wysokość tego świadczenia to wysokość minimalnej emerytury, a więc 1338,44 zł – powiedziała minister.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. Jesienią ub.r. dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

rhr/, fot. Flickr / MRiPS

Data publikacji: 17.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również