Projektem ustawy o asystencji osobistej zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów
- 07.05.2025

Projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami zajmie się 8 maja Komitet Stały Rady Ministrów – wynika z umieszczonego w internecie porządku obrad. Projekt będzie prezentował pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.
Wiceminister rodziny, polityki społecznej i pracy 6 maja w wywiadzie dla Radia Zet powiedział, że jeśli komitet zaakceptuje projekt, to już za tydzień – 13 maja – może przyjąć go rząd i potem trafi do Sejmu.
Krasoń przypomniał, że podczas wielu miesięcy przygotowań projekt przeszedł konsultacje społeczne, międzynarodowe, był poprawiany i zmieniany. Obecna wersja zakłada, że od 5 maja 2026 r. będzie można składać wnioski o asystencję, a od 1 września 2026 r. korzystać z tych usług.
Przypomniał, że w pracach nad projektem minimalna miesięczna liczba godzin asystencji została zmniejszona z 30 do 20, ale maksymalna liczba nie zmieniła się – jest to 240 godzin. W przypadku niepełnoletnich osób (13-18 lat) maksymalnie to 80 godzin. Krasoń zaznaczył, że liczba godzin będzie przydzielana wedle indywidualnych potrzeb danej osoby. Decyzję będzie podejmował wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
W umieszczonej na stronach Rządowego Centrum Legislacji wersji projektu ustawy – przed obradami komitetu stałego – stawka minimalna brutto za godzinę pracy asystenta osobistego ma wynosić od 46 do 52 zł. Asystent będzie mógł w miesiącu przepracować 276 godzin, a stawki będą corocznie waloryzowane.
Zgodnie z projektowanymi przepisami docelowo do skorzystania z asystencji osobistej będą uprawnione osoby w wieku 18-65 lat posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które uzyskają w skali poziomu potrzeby wsparcia łącznie co najmniej 80 punktów oraz osoby w wieku 13-18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności z określonymi wskazaniami. Osobie po ukończeniu 65. roku życia będzie przysługiwać asystencja do upływu okresu, na który została wydana decyzja ustalająca prawo do asystencji osobistej.
Obecna wersja projektu przewiduje, że usługa asystencji osobistej będzie rozwijana stopniowo. Prawo do asystencji w 2026 r. będzie w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia do ukończenia 65. roku życia, przysługiwać tym, które w skali potrzeby wsparcia uzyskały co najmniej 90 pkt. Od 2027 r. prawo zostanie rozszerzone o osoby, które uzyskały co najmniej 85 pkt. Od 2028 r. limit wyniesie docelowe co najmniej 80 pkt. Ponadto w 2026 r. maksymalny limit godzin asystencji ma wynosić 200 godzin; w 2027 r. 220 godzin; a docelowe 240 godzin od 2028 r.
Asystentem osobistym będzie mogła zostać osoba pełnoletnia, która ukończyła szkolenia m.in. z pierwszej pomocy i ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, przeszła indywidualny instruktaż udzielania wsparcia konkretnej osobie, nie jest spokrewniona z osobą, którą miałaby wspierać, spełnia inne formalne wymogi ustawowe, również związane z niekaralnością i zostanie wpisana do rejestru asystentów osobistych.
Asystencja to – zgodnie z projektem – zorganizowana forma indywidualnego wsparcia osoby z niepełnosprawnością, polegająca na świadczeniu usług przez asystenta osobistego, wykonywana pod jej kierunkiem i zgodnie z jej potrzebami. Polega ona na wsparciu osoby z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności, poruszaniu się oraz uczestniczeniu w życiu społecznym i zawodowym. Ma umożliwiać osobie z niepełnosprawnością niezależne życie.
Projekt zakłada, że co do zasady ustawa wejdzie w życie nie później niż 1 września 2026 r., choć część przepisów ma obowiązywać wcześniej – już 14 dni od ogłoszenia, a inne dopiero od 1 stycznia 2027 r.(PAP)
ago/ jann/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 07.05.2025 r.
