Przed nami Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami

W piątek, 12 maja rozpocznie się tegoroczna, 24. edycja Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością”. To cykliczne przedsięwzięcie integrujące i promujące osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia. W programie między innymi spotkania, zawody, pikniki, warsztaty i koncert – wystąpi Piotr Cugowski. Cykl wydarzeń potrwa do 19 maja.

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” jest corocznym przedsięwzięciem o charakterze integracyjnym, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Biorą w nim udział mieszkańcy Krakowa i Małopolski.

„Kocham Kraków z Wzajemnością” to siedem dni (w tym roku 12-19 maja), podczas których osoby z niepełnosprawnościami rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych i prezentują swoje osiągnięcia artystyczne.

− Za pomocą tego przedsięwzięcia chcemy zarówno zwiększać uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym, uwrażliwiać i zwracać uwagę na potrzeby tych osób, jak też przełamywać bariery społeczne, słowem: integrować. Wydarzenie, organizowane przez miasto od ponad dwóch dekad, na stałe wpisało się w świadomość mieszkańców Krakowa oraz regionu i każdego roku jest bardzo oczekiwane. Takie inicjatywy są niezwykle cenne i potrzebne. Zawsze powtarzam, że Kraków to miasto równości, a ta równość jest ważna także w kontekście dostosowywania miasta do potrzeb osób z niepełnosprawnościami − mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

W programie znajdziemy liczne wydarzenia sportowe, rekreacyjne i integracyjne oraz bogatą ofertę kulturalną. Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” odbywa się na krakowskim Rynku Głównym. To idealna przestrzeń do organizacji tego rodzaju wydarzenia nie tylko z powodu szczególnego charakteru, ale także ze względu na dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, łatwość w dotarciu komunikacją miejską oraz bliskość dworca głównego dla osób przyjezdnych z całej Małopolski.

Uroczysta inauguracja z udziałem władz miasta odbędzie się w piątek, 12 maja na Rynku Głównym. Tego dnia będzie można wziąć udział między innymi w grze terenowej, turnieju szachowym, turnieju remika, pokazie koszykówki na wózkach, warsztatach rękodzielniczych, animacjach dla najmłodszych, pucharze Prezydenta Miasta Krakowa w wioślarstwie halowym, warsztatach muzycznych, pokazach sprzętu straży miejskiej czy artystycznym plenerze pod niebem Krakowa. Zwieńczeniem wydarzeń zaplanowanych na 12 maja będzie koncert Piotra Cugowskiego, który rozpocznie się o godz. 19.00 na płycie Rynku Głównego.

Dodatkowe informacje i szczegółowy program XXIV Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami można znaleźć tutaj. Organizatorzy zapraszają do udziału oraz śledzenia strony internetowej Kraków Bez Barier oraz Facebooka Krakowski Generator Społeczny i Facebooka Kocham Kraków z Wzajemnością, gdzie umieszczane będą informacje i relacje z poszczególnych wydarzeń realizowanych w ramach tego wyjątkowego tygodnia.

Info: krakow.pl

Data publikacji: 10.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również