Przedstawiciele Olimpiad Specjalnych na spotkaniu u Pani Prezydentowej

O pasji do sportu, wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i planach na kolejne rozgrywki dla dzieci i młodzieży z całego świata Małżonka Prezydenta rozmawiała 30 stycznia z przedstawicielami ruchu Olimpiad Specjalnych.

W spotkaniu uczestniczył David Evangelista, Dyrektor zarządzający Olimpiad Specjalnych Europa–Eurazja, Krzysztof Krukowski, Senior Dyrektor ds. Rozwoju Organizacyjnego w biurze regionalnym Olimpiad Specjalnych Europa – Eurazja oraz Joanna Styczeń–Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiady Specjalne Polska. Zawodników reprezentowali doświadczeni sportowcy: Natalia i Adam. Oboje trenują bocce, bowling i tenis stołowy a Adam gra również w badmintona.

Pierwsza Dama patronuje Olimpiadom Specjalnym Polska od 2015 roku i często spotyka się z młodymi sportowcami oraz osobami zaangażowanymi w stowarzyszenie. W ubiegłym roku w Berlinie towarzyszyła polskiej reprezentacji podczas Ceremonii Otwarcia Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, a także obserwowała część rozgrywek.

– Jestem cały czas pod wielkim wrażeniem letnich igrzysk. Pierwszy raz mogłam z zawodnikami wyjść na płytę stadionu i było to dla mnie naprawdę niesamowite przeżycie – mówiła Pani Prezydentowa, wspominając czerwcową wizytę w Niemczech.

Letnie i zimowe Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, zgodnie z tradycją olimpijską, odbywają się naprzemiennie co 4 lata i są jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez sportowych na świecie.

Podczas spotkania rozmawiano także o przygotowaniach do zimowej olimpiady oraz do organizacji Światowego Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych w Katowicach. W 2025 roku obchodzić będziemy 40–lecie Olimpiad Specjalnych w Polsce, dlatego goście opowiedzieli o planach na uczczenie tego jubileuszu.

Jednym z celów Stowarzyszenia jest wzmacnianie świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami i stwarzanie warunków do ich współuczestniczenia w życiu społecznym. Czynią to m.in. przez skierowany do szkół projekt edukacyjny, którego celem jest wprowadzanie dzieci i młodzieży w świat tolerancji, akceptacji i szacunku. Służą temu specjalne podręczniki ze scenariuszami lekcji bądź warsztaty przeprowadzane także przez zawodników Olimpiad Specjalnych. Pani Prezydentowa przyznała, że ideę integracji należy zaszczepiać już od najmłodszych lat.

David Evangelista podkreślał w swoich wypowiedziach wiodącą rolę polskiego stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych w całym regionie Europy Środkowo–Wschodniej.

Pani Prezydentowa opowiedziała przy tej okazji o wizytach, jakie realizowała wspólnie z Małżonkami Prezydentów innych państw. Razem z Dianą Nausėdienė, Pierwszą Damą Litwy uczestniczyły w zajęciach sportowych z reprezentantami Olimpiad Specjalnych i innymi uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej w Warszawie, a z Małżonką Prezydenta Macedonii Północnej Elizabetą Gjorgievską złożyły wizytę w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver, w którym edukację pobierają dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Tuż przed minionymi Świętami Bożego Narodzenia Pani Prezydentowa również odwiedziła warszawską placówkę, by obejrzeć jasełka i wziąć udział we wspólnym kolędowaniu. To między innymi przy okazji tych wydarzeń Agata Kornhauser–Duda miała okazję spotkać już Natalię i Adama.

Info: prezydent.pl, fot. Marek Borawski / KPRP

Data publikacji: 30.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również