Przewijamy Polskę, czyli o dostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

W Belwederze odbyło się spotkanie Małżonki Prezydenta z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz strony rządowej, w sprawie wypracowania rozwiązań umożliwiających dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie jest wynikiem rozmów, które odbyły się z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP w Belwederze 5 maja 2021 r. z udziałem Ministra Pawła Szrota, Szefa Gabinetu Prezydenta oraz organizacji pozarządowych z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacja Osób z Niepełnosprawnościami.

Przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami przedstawili założenia inicjatywy „Przewijamy Polskę”. Jej celem jest wprowadzenie zmian systemowych, architektonicznych i świadomościowych wychodzących naprzeciw dorosłym, którzy wskutek niepełnosprawności, choroby, wypadku czy wieku korzystają z pieluch, a brak dostępu do odpowiednich przewijaków w miejscach publicznych uniemożliwia im aktywność społeczną i zawodową. Szacunkowo, problem dotyczy 150 tysięcy Polaków.

W trakcie dzisiejszych rozmów przedstawiciele organizacji pozarządowych omówili założenia zainicjowanej akcji. Wskazali, że priorytetowe jest wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych i instytucjonalnych umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami godny udział w życiu społecznym. (…) Ważnym elementem dyskusji była kwestia edukacji społecznej oraz poszerzanie świadomości osób odpowiedzialnych za projektowanie budynków oraz przestrzeni publicznych w zakresie potrzeb higieniczno-pielęgnacyjnych osób z niepełnosprawnościami.

Jak podkreślali przedstawiciele środowiska inicjatywa ma na celu stworzenie odpowiednich miejsc z dostępem do przewijaków dla dorosłych osób na terenie całej Polski, w każdym mieście, dzielnicy, przy basenach, w punktach obsługi podróżnych, galeriach handlowych, środkach transportu. – Chcielibyśmy, aby rodziny z dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi mogły godnie uczestniczyć w życiu społecznym, np. pojechać pociągiem na wczasy nad morzem – stwierdziła Dominika Chabin-Pactwa reprezentująca Fundację „Nieodkładalni” z Gliwic.

– Bardzo dziękuję za podjęcie tego tematu, który do tej pory był tematem tabu. Dobrze stało się, że Państwo zaczęli o tym głośno mówić, ponieważ jest to przede wszystkim sprawa godnościowa – stwierdziła Małżonka Prezydenta. Zauważyła potrzebę rozpowszechnienia wiedzy społeczeństwa w tym zakresie, ponieważ – jak podkreśliła – ludzie, którzy nie stykają się z dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami nie mają świadomości ich potrzeb.

– Temat jest bardzo istotny, a pewne rozwiązania można wdrożyć od razu – zapewniła Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, która zadeklarowała gotowość ministerstwa do włączenia się w działania na rzecz inicjatywy. Minister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami, zapowiedział prace projektowe nad  rozwiązaniami ułatwiającymi powstanie odpowiednich punktów.

Z kolei minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, reprezentująca Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wskazała rządowy program Dostępność Plus, który ministerstwo koordynuje od 3 lat, a którego omawiana inicjatywa może stać się częścią. Celem programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Ponadto podkreśliła, że w Polsce obowiązuje ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. – Jesteśmy liderem na świecie, jeśli chodzi o taką ustawę, omawiane przedsięwzięcie wpisuje się w jej założenia – stwierdziła. (…)

Zobacz galerię…

Info: prezydent.pl, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Data publikacji: 21.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również