Złoto i dwa srebra. Polacy walczą na parapływackich mistrzostwach Europy

Złoty medal Oliwii Jabłońskiej i dwa srebrne Jacka Czecha – to dorobek parapływackiej reprezentacji Polski na półmetku mistrzostw Europy, odbywających się w dniach 21-27 kwietnia na portugalskiej Maderze w formule open.

Dzień wcześniej – w poniedziałek 22 kwietnia – Oliwia Jabłońska nieznacznie przegrała podium na dystansie 200 m stylem zmiennym. We wtorek, 23 kwietnia, na 400 m stylem dowolnym (klasa S10) nie było już na nią mocnych.

Po 50 metrach Oliwia była druga, wyprzedzała ją jedynie Węgierka Bianka Pap, z którą nasza pływaczka przegrała podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata. Na drugiej długości basenu obie zawodniczki wyprzedziła Amerykanka Alexandra Truwit, jednak od połowy dystansu prowadziła już nasza reprezentantka, choć rywalka z USA cały czas była bardzo blisko.

Świetny ostatni nawrót Amerykanki pozwolił jej jeszcze zbliżyć się do Polki i prawdziwa walka o złoto rozegrała się na ostatniej prostej. Ostatecznie to Oliwia zwyciężyła wynikiem 4.37,42, a Amerykanka była słabsza o zaledwie pół sekundy. Na trzecim miejscu dopłynęła Pap.

Dwa srebra Jacka Czecha
Dwa srebrne medale – to dotychczasowy dorobek Jacka Czecha, startującego w klasie S2.

Pierwszy z krążek zdobył 23 kwietnia dystansie 100 m stylem grzbietowym. W połowie dystansu Jacek zajmował drugą pozycję, za Władimirem Daniłenką, zawodnikiem startującym pod flagą neutralną. Tuż za naszym reprezentantem był Roman Bondarenko z Ukrainy, który jednak odpadł z rywalizacji na ok. 30 metrów przed metą. W walce o złoto zostali tylko Czech i Daniłenko. Przez chwilę wydawało się nawet, że nasz zawodnik prowadzi, jednak to ostatecznie rywal był szybszy o niecałą sekundę. Czas Polaka: 2.06,48.

Bardzo podobnie zaczął się środowy finał 200 m stylem dowolnym. Po pierwszej długości basenu prowadził Daniłenko, tuż przed Czechem i Bondarenką. Na drugim i trzecim nawrocie przewaga prowadzącego nad Polakiem rosła, a Ukrainiec nie wytrzymał tempa. Także i tym razem nasz zawodnik nie znalazł recepty na Daniłenkę i z czasem 4.29,72 zdobył swój drugi na tych mistrzostwach srebrny medal. Na trzecim miejscu był ostatecznie Iyad Shalabi z Izraela.

Podium na razie poza zasięgiem
W finałach walczyli też inni nasi reprezentanci:
• Zuzanna Boruszewska dwukrotnie zajęła piąte miejsce: na 100 m stylem klasycznym (SB9) i 200 m stylem zmiennym (SM9),
• Alan Ogorzałek był piąty na 200 m stylem zmiennym (SM10) i siódmy na 50 m stylem dowolnym (S10),
• Michał Golus finiszował piąty na 100 m stylem motylkowym (S8) i szósty na 100 m stylem dowolnym (S8),
• Krzysztof Lechniak ukończył 50 m stylem klasycznym (SB2) na siódmej pozycji,
• Joanna Mendak zajęła na 100 m stylem motylkowym (S13) miejsce ósme.

W tabeli medalowej mistrzostw Europy prowadzą na razie Włosi z 14 złotymi medalami, 15 srebrnymi i 6 brązowymi, przed Ukrainą (13-10-12) i Wielką Brytanią (7-6-1). Polska ze złotem i dwoma srebrnymi krążkami zajmuje obecnie 14. pozycję.

Info: PKPar

Data publikacji: 25.04.2024

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również