Przyjedź i zmieniaj świat!

Co powiecie na to, aby wyczarować miejsce w którym osoby z niepełnosprawnością ruchową będą pod czujnym okiem asystentów i przy współpracy fizjoterapeutów, instruktorów i wielu innych specjalistów mieszkać przez 16 lub 8 tygodni bez opieki rodziny a nawet z dala od niej? Co by było gdyby osoby, które na co dzień korzystają z pomocy osób trzecich ugotowały samodzielnie obiad, zrobiły same zakupy, ubrały się a nawet zaczęły szukać swojego nowego miejsca w życiu? Byłoby cudownie!

May dla Was najlepszą wiadomość jaką dziś przeczytacie. Nie trzeba wyczarowywać takiego miejsca, ono istnieje naprawdę! Nie znajduje się za górami i lasami, ale w miasteczku położonym nad rzeką Wartą, które zwie się Konin. To tutaj od kilkunastu lat osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi zaczynają swoje życie od nowa.

To właśnie w Koninie znajduje się Fundacja im Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ a w niej Akademia Życia i Samodzielności oraz funkcjonujący od roku Dom Samodzielności. To tutaj w mieszkaniach treningowych zależni dotąd ludzie trenują i uczą się samodzielności i niezależności, której najbardziej pragną. Tu do lamusa odeszły słowa kaleka, niepełnosprawny, zależny. W tym miejscu osoby z niepełnosprawnościami odkrywają , że niesprawne ręce czy nogi nie wykluczają ich z życia społecznego czy zawodowego. To w tym miejscu odkrywają, że mogą uczynić dużo więcej niż ludzie sprawni. Potrzebują jedynie odkryć swoje talenty, pasje i z pełną determinacją dążyć do ich realizacji. Pełnią życia może żyć każdy, bo przecież to nie stan ciała, ale ducha.

Każdego dnia doświadczamy małych a może i dużych cudów, kiedy to uczestnik po raz pierwszy uśmiecha się od ucha do ucha, żartuje, planuje , marzy i realizuje swoje marzenia. Każdy z mieszkańców jest cudem, którego mamy szczęście doświadczać.

To właśnie w mieszkaniach treningowych spotykamy ludzi, którzy dosłownie dostali nowe życie. Urazy, wypadki, choroby odebrały im częściową sprawność, ale nie odebrały woli walki i życia, która tutaj okazała się być silniejsza niż wcześniej. Mieszkania treningowe to nie tylko ciężka praca nad swoim ciałem i umysłem to również tworzenie silnych więzi międzyludzkich, odnajdywanie swojego miejsca w świecie i budowanie silnego zaplecza wsparcia w sytuacji gdy pojawią się gorsze dni, a takie przecież są nieuniknione.

Dla pracowników mieszkań treningowych pobyt uczestników to piękny czas, czas pełen wzruszeń i radości. Serce raduje się gdy obserwujemy jak osoby przyjeżdżające bez skrzydeł wylatują w świat jako piękne, kolorowe, wolne ptaki. Żeby nie być gołosłowną przytoczę Wam wypowiedź Zuzanny, która opuściła już Akademię i fruwa wysoko wyznaczonymi przez siebie szlakami:

– Jestem osobą, która chce spełniać swoje marzenia a moim marzeniem odkąd pamiętam było to, żeby pójść na studia i zacząć żyć swoim własnym życiem, żeby móc o sobie decydować i podejmować własne decyzje. I właśnie w momencie w którym tego potrzebowałam pojawiła się Fundacja PODAJ DALEJ i mieszkania treningowe. To tutaj jestem w stanie sprawdzić czy poradzę sobie w życiu, czy jestem na tyle samodzielna, żeby pójść na studia i zacząć samodzielne życie. Nauczyłam się żyć, bo moje życie wcześniej nie było życiem tylko wegetacją. Ja dopiero tutaj nauczyłam się prowadzić gospodarstwo domowe, gotować, sprzątać, planować zakupy i swój cenny czas, który muszę dobrze wykorzystać. Czuję się wspaniale. Nawet nie jestem w stanie opisać tego w słowach. Dopiero tutaj zaczęłam odkrywać siebie i poznawać swoje granice możliwości, które są naprawdę wielkie. Pokonuję tutaj wszystkie swoje bariery w głowie i zyskałam dużo więcej niż myślałam, że zyskam. Oprócz tego, że jestem o wiele silniejsza psychicznie i fizycznie, nabrałam też większej pewności siebie i wiary w to, że mogę wszystko, że dla mnie nie ma rzeczy niemożliwych.

Czy można chcieć więcej? Refleksję pozostawiam Wam drodzy czytelnicy i zapraszam Was bardzo gorąco do naszych mieszkań treningowych. Razem zmieniamy świat a Ty możesz być częścią tej zmiany! Czekamy na Ciebie!

Do Mieszkań treningowych można zgłosić się przez formularz na stronie: www.mieszkaniatreningowe.pl

Informacji udzielamy pod numerem telefonu 515 606 508 oraz email: iwona.grzeskowiak@podajdalej.org.pl

W Mieszkaniach Treningowych realizujemy dwa programy Akademia Życia i Samodzielności oraz Dom Samodzielności. W zależności od sytuacji kandydata kwalifikujemy do program dla osób, które nagle straciły sprawność (URK) lub do programu dla osób niepełnosprawnych od urodzenia. W każdym przypadku najważniejsze jest indywidualne podejście  i budowanie na potencjale.

Oba programy są realizowane w partnerstwie z Miastem Konin a finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja PODAJ DALEJ

Data publikacji: 05.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również