Rada ds. Ochrony Zdrowia zajmie się problemem zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i seniorów

Pierwszą kwestią, którą zajmie się prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii, zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów – powiedział przewodniczący Rady prof. Piotr Czauderna.

Prezydent Andrzej Duda powołał 12 lutego Radę ds. Ochrony Zdrowia. Będzie ona działać w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna – dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR. W skład Rady weszli też m.in. szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

Prof. Piotr Czauderna pytany przez dziennikarzy po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenie Rady o wyzwania, którymi w pierwszej kolejności zajmie się to gremium, podkreślił, że „nie ma tej chwili większego wyzwania niż pandemia COVID-19 i to co się będzie działo po jej zakończeniu”.

„Nie tylko istotna jest bieżąca walka z zakażeniami, nie tylko istotne jest prowadzenie programu szczepień, ale też namysł nad tym, jaką strategię należałoby przyjąć dla polskiego systemu ochrony zdrowia na później” – podkreślił ekspert.

Prof. Czauderna zaznaczył, że pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów. „To bardzo istotny problem, który nie był wystarczająco szeroko poruszany i dyskutowany” – dodał.

Jak zaznaczył, „istnieje też kwestia głównych zagrożeń zdrowotnych, czyli chorób układu krążenia – głównego zabójcy Polaków – a także chorób nowotworowych”. Zaznaczył, że należy podjąć zwłaszcza temat chorób układu krążenia i zastanowić się, w jaki sposób przywrócić właściwe leczenie zawałów, doprowadzić do spadku zgonów. Wyraził przekonanie, że być może rozwiązaniem byłyby „bilanse zdrowotne Polaków po pandemii”.

Jak mówił prof. Czauderna, obecnie mamy do czynienia z tzw. długiem zdrowotnym, czyli z „sytuacją, kiedy część pacjentów nie otrzymała właściwej opieki zdrowotnej na skutek pandemii, kiedy wzrosła pod koniec 2020 roku liczba zgonów z różnych powodów”. „Te wszystkie problemy muszą zostać poruszone na posiedzeniach Rady” – podkreślił ekspert.

„To są kwestie, którymi będziemy zajmowali się w trakcie najbliższych posiedzeń. Jednoczenie musimy się zastanowić, jakie wnioski płyną dla systemu ochrony zdrowia z okresu pandemii” – powiedział ekspert.

Jak mówił, piątkowa dyskusja była już częściowo poświęcona tym kwestiom. „Rozmawialiśmy o rozwoju technik cyfrowych, o budowie jednolitej dokumentacji medycznej pacjenta, o działaniach profilaktycznych, o rosnącej roli POZ-ów, o koordynacji opieki zdrowotne” – powiedział prof. Czauderna. Jak dodał, „teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia”.

Pytany, jak często będzie spotykać się Rada, zaznaczył, że w poprzedniej kadencji eksperci z sekcji ochrony zdrowia spotkali się „mniej więcej raz na miesiąc”. „Pewnie chcieliśmy tę częstotliwość utrzymać. Natomiast myślimy też o pracy w systemie projektowym, żeby opracować analizy, projekty. Przede wszystkim chcemy skończyć projekt ustawy o Centrach Zdrowia 75+” – powiedział prof. Czauderna. (PAP)

Marzena Kozłowska, fot. Grzegorz Jakubowski /KPRP

Data publikacji: 15.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również