Razem dla dostępności – pilotażowe warsztaty Biura RPO i PFRON

Każdy z nas ma prawo do życia w świecie, w którym wszyscy ludzie, niezależnie od swoich ograniczeń, mogą korzystać z usług czy poruszać się w przestrzeni publicznej. To właśnie oznacza dostępność. Dostępność jest również kluczowym warunkiem uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym. Otaczająca nas przestrzeń powinna spełniać potrzeby osób poruszających się na wózkach, korzystających z języka migowego czy specjalnych urządzeń.

Pomysł wspólnych warsztatów zrodził się ze świadomości, że osoby ze szczególnymi potrzebami często nie wiedzą, że mają prawo do dostępności podmiotów i przestrzeni publicznej.

Pierwszym ich celem jest budowanie świadomości o przysługujących prawach osobom doświadczającym dyskryminacji z powodu braku dostępności w podmiotach publicznych. Wśród tych osób są m. in. osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, rodzice z małymi dziećmi czy kobiety w ciąży.

Drugi cel to edukacja jak prawidłowo korzystać z prawa do dostępności, jakie złożyć dokumenty, jak je wypełnić.

Pilotażowe warsztaty
Pierwszym etapem są warsztaty pilotażowe, które odbyły się w Biurze RPO w drugiej połowie lipca 2024 roku. Zorganizowano trzy warsztaty we współpracy z partnerami społecznymi. Uczestniczyły  w nich osoby Głuche i słabosłyszące, seniorzy i seniorki oraz osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Warsztaty składały się z dwóch części: wprowadzającej w zagadnienia dostępności i praw człowieka oraz praktycznej, podczas której uczestnicy uczyli się, jak prawidłowo wypełniać i składać dokumenty.

W trakcie warsztatów rozmawiano m.in. o tym: kim jest osoba ze szczególnymi potrzebami, kto może złożyć wniosek o zapewnienie dostępności, kiedy składamy skargę do P-prezesa Zarządu PFRON. Warsztaty oparte były o wydane przez prezesa Zarządu PFRON nakazy zapewnienia dostępności. Treści dostosowane były do danej grupy i uwzględniały bariery, z jakimi spotykają się w codziennym życiu.

Za rekrutację uczestników opowiadały:  Fundacja Kultury bez Barier, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie oraz Fundacja Avalon.

Opinie uczestników
Zdaniem uczestników warsztaty te są niezwykle istotne, ponieważ:
– Podnoszą świadomość: uczestnicy zrozumieli swoje prawa i nauczyli się, jak je egzekwować.

– Wzmacniają pewność siebie: Wiedza o prawach do dostępności dodaje pewności siebie i motywuje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

– Zapewniają praktyczne umiejętności: Warsztaty dały uczestnikom narzędzia do skutecznego wnioskowania o zapewnienie dostępności i składania skarg, co jest kluczowe dla realnych zmian w ich otoczeniu.

– Wspierają integrację społeczną: Spotkania były okazją do wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty, co jest ważne dla osób często doświadczających izolacji.

Info: PFRON, oprac. rhr/, fot. Grzegorz Krzyżewski / BRPO

Data publikacji: 03.08.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również