Razem żegnamy lato

Konwent Bonifratrów pw. św. Elżbiety Węgierskiej zaprosił do Iwonicza 29 sierpnia przyjaciół i sympatyków na obchody jubileuszu 400 lat obecności Zgromadzenia na ziemiach polskich, połączone ze spotkaniem integracyjnym osób niepełnosprawnych pod nazwą IV Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy - Pożegnanie Lata.

Pomysłodawcą i inicjatorem tej akcji od czterech lat jest dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu, brat Eugeniusz Kret. Patronatem imprezę objęli m.in. J. E. ks. bp Józef Michalik – Metropolita Przemyski i Wojciech Skiba – prezes Zarządu PFRON.
Obecnością swoją zaszczycili Festiwal znamienici goście: J. E. ks. bp Marian Rojek, Ojciec Prowincjał Krzysztof Fronczak wraz z zarządem prowincji, Maciej Szymański – dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON w Rzeszowie, Jan Juszczak – starosta krośnieński, władze i liczni przedstawiciele samorządu, czołowych instytucji i organizacji regionu oraz goście ze Straubinga (Niemcy).
Uroczyste otwarcie festiwalu na placu Dietla w Iwoniczu Zdroju z udziałem honorowych gości poprzedziła msza św. w kaplicy DPS prowadzonego przez Bonifratrów, odprawiona przez ks. biskupa Mariana Rojka.
Niebywałą atrakcją była „Parada Harleyowców”, motocykli, które zachwyciły swoją różnorodnością i pomysłowością w wizualizacji maszyn i ich użytkowników. Później na scenie sytuacja zmieniała się bardzo szybko. Na szczęście równie szybko zmieniała swoją twarz pogoda i deszcz – chociaż miejscami rzęsisty – trwał krótko i coraz rzadziej mącił szyki organizatorom. Chór Gospel Rain z Lublina skutecznie zaczarował niebo i w końcu nastał prawdziwie letni, ciepły wieczór. Dopisała także publiczność, z serdecznym aplauzem witająca i nagradzająca występujących. Zespół folklorystyczny „I Peddaroti” z Calabrii we Włoszech rozgrzał i roztańczył całą widownią. Młodzi ludzie w habitach, ze swoimi rówieśnikami radośnie podrygiwali w takt skocznej i radosnej muzyki tego zespołu. Mocnymi oklaskami nagrodzono także występy osób niepełnosprawnych z DPS, ŚDS oraz WTZ powiatu krośnieńskiego. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych podopiecznych tych ośrodków, które wieczorem „poszły pod młotek” na aukcji oraz wiele konkursów i niespodzianek wygranych w loterii fantowej.
Nastrój beztroskiej, piknikowej wręcz zabawy udzielił się wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Wieczorny koncert znanego muzyka – współtwórcy „Nocnej zmiany bluesa” – Tomka Kamińskiego z zespołem odbywał się w atmosferze świetnej zabawy i powszechnego aplauzu. Muzyka i piosenki głęboko osadzone w tematyce religijnej, chrześcijańskiej były nośnikami uniwersalnych prawd, przesłaniem wiary, nadziei i miłości, potrzeby integracji, radości odczuwanej wspólnoty.
Pokaz sztucznych ogni zakończył symbolicznie imprezę – wszyscy podziwiając fajerwerki wznosili wzrok ku górze, patrząc z uśmiechem w niebo…

Tekst i fot.: Iwona Kucharska

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również