Regionalny Konkurs Lady D. 2015 imienia Krystyny Bochenek

Regionalny Konkurs Lady D. 2015 imienia Krystyny Bochenek

„Lady D" (z ang. Lady Disabled; Dama Niepełnosprawna) - tytuł przyznawany kobietom niepełnosprawnym już od 2002 roku. Kobietom, które mimo swoich dysfunkcji odniosły sukces w różnych dziedzinach życia.

Konkurs i jego tytuł wymyślili przed laty Marek Plura i śp. Krystyna Bochenek, która w każdej edycji konkursu brała udział jako przewodnicząca Kapituły konkursu. Co roku, 8 marca, wraz z Markiem Plurą prowadziła również uroczystą Galę, nawet gdy została wicemarszałkiem Senatu i była niezwykle zajęta. W marcu 2010 roku również przyjechała do Katowic na uroczystość. Po jej śmierci Marek Plura nazwał konkurs jej imieniem, uroczystą Galę przeniósł z Katowic do Warszawy, a do organizacji przedsięwzięcia zaprosił posłanki skupione w Parlamentarnej Grupie Kobiet. Gala nie jest też już organizowana co roku w Dniu Kobiet, lecz jej daty przez ostatnich kilka lat są zmienne.
Tegoroczna Gala konkursu na Śląsku odbyła się w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej 5 maja, w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacja Osób Niepełnosprawnych, organizowana przez poseł na Sejm RP Ewę Kołodziej, z ramienia Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Laureatki Lady D. 2015 in Silesia:

Kategoria Dobry Start – Patrycja Haręza 26-letnia sportsmenka z Jaworzna. Od 7 lat z powodzeniem trenuje szermierkę, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, na swoim koncie ma medale Pucharu Świata Juniorów i Seniorów w szpadzie. Zajmuje się również szerzeniem świadomości na temat sportu paraolimpijskiego.

Kategoria Sport – Karolina Hamer 34-letnia pływaczka z Tychów. Przez ostatnie 20 lat osiągnęła wiele sukcesów sportowych, zdobyła szesnaście medali Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu! Dwukrotnie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Paraolimpijskich – w Atenach i w Pekinie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody dla Najlepszego Sportowca z Niepełnosprawnością Ruchową w Polsce oraz Wyróżnienia Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu. „W wodzie nie ruszam nogami, pływam tylko przy pomocy rąk. Nie jestem Otylią Jędrzejczak, ale tylko wpuście mnie do wody, to Wam pokażę, na co mnie stać” – powiedziała przed kilku laty i stale dotrzymuje słowa Przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w 2016 roku. Angażuje się w liczne kampanie społeczne, między innymi o wyrównanie szans utalentowanych sportowców z niepełnosprawnoscią oraz o włączenie do programu Telewizji Polskiej transmisji Igrzysk Paraolimpijskich. Zaapelowała do wszystkich obecnych o uczestnictwo w zainicjowanej przez siebie internetowej akcji poparcia dla transmisji. Marzy jej się zebranie miliona podpisów. Będą relacje z Rio, ale chodzi o transmisje na żywo w programie I czy II. Akcja potrwa do 7 września, wtedy podpisy – na rok przed Igrzyskami zostaną przekazane prezesowi TVP. Akcja ruszyła dokładnie 5 maja, w Katowicach.

Kategoria Kultura i Sztuka – Aldona Snarska-Kurek. Jest niedowidzącą mieszkanką Katowic. Ta dysfunkcja nie przeszkadza jej w prowadzeniu szerokiej działalności kulturalno-artystycznej nie tylko w środowisku osób niepełnosprawnych. Założyła i prowadziła młodzieżowy zespół wokalno-taneczny „Mini Idole”, współorganizatorka kilku edycji Festiwalu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych „Piękni przez Sztukę”. Autorka piosenek dla dzieci i młodzieży, tekstów reklamowych, wierszy, tekstów kabaretowych. Niedawno wydała tomik fraszek „O kobietach słowne igraszki”, o którym pisaliśmy w „Naszych Sprawach”. Dziękując za wyróżnienie odczytała kilka najnowszych fraszek, z przygotowywanego kolejnego tomiku.

Kategoria Życie Zawodowe – Agnieszka Filipkowska. Obszerniej pisaliśmy o pani Agnieszce w marcowym numerze NS. Mieszka i pracuje w Gliwicach. Choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie była i nie jest dla niej przeszkodzą w rozwijaniu kariery zawodowej. Na Uniwersytecie Opolskim ukończyła germanistykę i tam też zrobiła studia podyplomowe z translatoryki. Niedawno na Uniwersytecie Śląskim zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych z językoznawstwa. Pracuje jako nauczyciel i tłumacz. Społecznie poświęca się także dla innych działając na rzecz likwidacji barier architektonicznych w swoim mieście.

Kategoria Życie Społeczne – Wanda Miłoś. Mieszka i działa w Jastrzębiu-Zdroju. Pracowała jako kierownik sklepu spożywczego, jej pracę zawodowa przerwała choroba. Od tego momentu pani Wanda poświęciła się działalności społecznej na rzecz amazonek – kobiet po amputacji piersi. Jest założycielką prężnie działającego Stowarzyszenia Amazonek w Jastrzębiu Zdroju oraz w wielu innych miastach województwa – w Wodzisławiu Śląskim, Żorach, Piekarach Śląskich, Żywcu, Tarnowskich Górach, Siemianowicach Śląskich, Mikołowie i Świętochłowicach.

Wyróżnienie Specjalne – Agata Kopeć-Romik z Gliwic ma 35 lat, od urodzenia jest osobą niepełnosprawną po czterokończynowym porażeniu mózgowym. Jest absolwentką dwóch kierunków studiów na Uniwersytecie Śląskim. Od roku 2003 jest prezesem Fundacji „Tacy Sami” – ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, która aktywnie wspiera m.in. żeglarstwo, nurkowanie, rajdy samochodowe, łucznictwo, rugby na wózkach. Agata pozyskała i przekazała potrzebującym niepełnosprawnym ponad milion złotych. Prowadzi też projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne.

Tekst i fot. Ilona Raczyńska
Data publikacji: 12.05.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również