Reha INNOVATIONS w Krakowie. Rekord Guinnessa i 14 stref tematycznych

Targi, wykłady i warsztaty eksperckie – to główne atrakcje pierwszej edycji Reha INNOVATIONS. Uczestnicy eventu zorganizowanego w Krakowie byli też świadkami pobicia rekordu Guinnessa w długości przebywania w śniegu. Jego autor podzielił się również wiedzą na temat świadomego morsowania. Wystawcy przygotowali zróżnicowaną ofertę obejmującą 14 stref tematycznych.

13-14 maja w EXPO Kraków odbyła się pierwsza edycja Reha INNOVATIONS. Zdominowały ją tematy związane z fizjoterapią, nowoczesną diagnostyką i odnową biologiczną. Chętni mogli odwiedzić stoiska targowe, a także uczestniczyć w otwartych wykładach oraz warsztatach eksperckich. Impreza została zorganizowana z myślą m.in. o fizjoterapeutach, lekarzach, inżynierach biomedycznych czy osobach wymagających rehabilitacji.

– Wydarzenie było zaplanowane na ubiegły rok, ale ze względu na sytuację pandemiczną podjęliśmy decyzję o przełożeniu na wiosnę tego roku. Absolutnie warto było czekać. W tym czasie działaliśmy z nową filozofią naszej firmy Targi w Krakowie, czyli targi 365. Zależało nam na tym, żeby kontakt organizatora z wystawcami i odwiedzającymi był przez cały rok. W związku z tym podjęliśmy szereg aktywności – powiedział „NS” Wojciech Pikul, project manager z zespołu organizacyjnego.

Wydarzenie poprzedziła seria webinariów i podcastów Akademii Reha INNOVATIONS. One dotyczyły m.in. promocji i marketingu usług medycznych. Ponadto już w kwietniu ub.r. została przeprowadzona konferencja online Reha INNOVATIONS PROlog. Spotkanie to propagowało wiedzę oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne związane z rehabilitacją i medycyną.

Nowy rekord

Podczas pierwszego dnia Reha INNOVATIONS został pobity rekord Guinnessa w najdłuższym kontakcie ciała ze śniegiem. Valerjan Romanovski przebywał pod „białym puchem” 1 godzinę, 45 minut i 9 sekund. Od stycznia 2013 r. najlepszy wynik wynosił 1 godzinę i 8 sekund, a ustanowił go Oleksiy Gutsulyak z Ukrainy.

Nowy rekordzista spotkał się z dziennikarzami 40 minut po zakończeniu wyzwania. Jak stwierdził, nie ma żadnych efektów ubocznych po tak długim przebywaniu w zimnie. Nie ma kataru, nie ma chrypki. To pokazuje potencjał organizmu.

W ub.r. Valerjan Romanovski pobił rekord Guinnessa w najdłuższym kontakcie ciała z lodem. Wówczas spędził 3 godziny i 1 minutę w skrzyni wypełnionej lodem do wysokości jego szyi. Na swoim koncie ma też m.in. stugodzinną podróż rowerem  po Jakucji, gdzie temperatura dochodziła do -60°C. Ponadto spędził 100 godzin w komorze termoklimatycznej na Politechnice Krakowskiej. W tym przypadku spożywał jedzenie w postaci lodu, a odczuwalna temperatura wynosiła temperatura -60°C.

W trakcie drugiego dnia Reha INNOVATIONS wygłosił wykład o świadomym morsowaniu. O takich kąpielach przez pryzmat badań naukowych wypowiedziała się prof. AWF w Krakowie Aneta Teległow.

Zainteresowane osoby mogły poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje z różnych tematów. Wystąpienia ekspertów dotyczyły m.in. suplementacji osób aktywnych fizycznie czy nowego świata fizjoterapii. Były też wykłady przedstawiające manualne wspomaganie leczenia stanów ostrych czy wykorzystanie nowoczesnych technologii w neurorehabilitacji.

Zróżnicowana oferta

Zakres branżowy targów objął 14 stref tematycznych. Można było poznać propozycje związane m.in. z profilaktyką i promocją zdrowia, odnową biologiczną, treningiem, innowacjami, sprzętem ortopedycznym, seniorami czy szkoleniami. Swoje stoisko miało przedstawiane na naszych łamach – Centrum Wózków Inwalidzkich (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/centrum-wozkow-inwalidzkich-juz-dziala-miejsce-nie-tylko-na-zakupy/).

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z listy wystawców, którzy przygotowali bardzo zróżnicowaną ofertę. Mamy przedstawicieli największych producentów sprzętu, w tym np. treningowego, rehabilitacyjnego czy wózków inwalidzkich. Są też startupy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na zdrowie i sposób funkcjonowania Polaków – opisał Wojciech Pikul.

Chętni mieli szansę skorzystać z kąpieli w balii znajdującej się w chłodni o temperaturze powietrza -20°C czy krioterapii. Do testowania przygotowano m.in. łagodną komorę hiperbaryczną, maszynę treningową do ćwiczeń cardio i siłowych, a także łóżka do termomasażu. Możliwe było też uczestniczenie w badaniu stóp i postawy ciała. Z kolei w strefie regeneracji wykonywano relaksujące zabiegi drenażu limfatycznego.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 23.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również