Remedium na dotkliwą samotność seniorów

Ponad połowa polskich osiemdziesięciolatków dotkliwie odczuwa samotność. Stowarzyszenia mali bracia Ubogich rozpoczyna kampanię społeczną „Co za różnica?”. Chce zwrócić uwagę na wartość, jaką ma dla seniorów kontakt z życzliwymi ludźmi i zachęcić do udziału w wolontariacie towarzyszącym.

O tym, że społeczeństwo polskie dramatycznie się starzeje, że procentowy udział w nim osób starszych z roku na rok się powiększa wiemy już wszyscy. Niestety, seniorzy Polsce aż w 73 procentach żyją samotnie. Brak kontaktu z innymi powoduje depresję, pogarsza ich zdrowie i ogólnie dobrostan życiowy. Lekarstwem na samotność – chorobę przewlekłą XXI wieku – jest obecność drugiego człowieka.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w ramach Programu „Obecność” organizuje wolontariat, który opiera się na tworzeniu relacji poprzez systematyczny i wspierający kontakt wolontariuszy z seniorami.

– Drobne rzeczy takie jak bycie z drugą osoby czy wspólne picie herbaty sprawiają, że samotne starsze osoby czują się ważne i potrzebne. Choć może się wydawać, że to niewielka różnica, to towarzystwo osoby, z którą można porozmawiać, świętować urodziny, powspominać czy pójść na spacer jest dla seniorów bezcenne – powiedziała Daria Michalik, team leaderka w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich.

Jakość życia osób starszych i samotnych znakomicie się poprawia dzięki życzliwym relacjom z drugim człowiekiem, rozmowom, wspólnym chwilom przy herbacie czy kawie, bo pozytywnie odmieniają codzienność. Znalezienie przyjaciela, uważnego rozmówcy, to często dla samotnego seniora znalezienie motywacji do dalszego życia.

– Celem Programu i zadaniem wolontariuszy nie jest całkowita zmiana nawyków seniorów, zrobienie z niej lub niego bohatera rodem z hollywoodzkiego filmu, który będzie szalonymi metodami korzystał z życia. Czasami naprawdę nie trzeba wiele, aby nadać życiu kolorów. Małe, drobne dowody życzliwości mogą mieć dla seniora fundamentalne znaczenie – podkreśliła Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

– Bardzo zależy nam, by zaproszenie do Programu przyjęły osoby dojrzałe, zdeterminowane do działań w ramach wolontariatu, nastawione na relacje, które trwać mogą nawet latami – dodała Daria Michalik. – W budowaniu relacji kluczowa jest regularność wizyt. Wolontariusz może też liczyć na szkolenia wprowadzające, bieżące wsparcie i narzędzia do działania, a jego aktywność regulowana jest stosowną umową.

Nabór wolontariuszy ma charakter stały, całoroczny. Doświadczenie organizatorów Programu „Obecność” wskazuje, że przyjaźnie poprzez towarzyszenie sobie w codziennym życiu można zawierać w każdym wieku.

Więcej na stronie kampanii „Co za różnica?” oraz na kanale YouTube Stowarzyszenia, gdzie znajdują się nagrania wideo.

Organizatorami kampanii społecznej są Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, we współpracy pro bono, z agencją marketingową LUCKYYOU.

Oprac. IKa, fot. materiał prasowy

Data publikacji: 21.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również