Rozstrzygnięto konkurs „Gdynia bez barier”. To już 24. edycja

Barbara Hurko z dziećmi - Wiką, Martą, Gabrysiem i Piotrem, fot. Mirosław Pieślak

Kształtować przestrzeń bez barier i dostępną dla każdego, a do tego budować pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnością. To ogromne wyzwania dla nas wszystkich. Gdynia dostrzega nowe możliwości w zwiększaniu dostępności i chce to robić razem z najlepszymi. Dlatego docenia wyjątkowe osoby, firmy czy instytucje, ale również innowacyjne pomysły, działania i projekty. I robi to dzięki konkursowi „Gdynia bez barier”.

W poniedziałek, 20 maja na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej odbyła się uroczysta gala 24. edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Okolicznościowe medale i grafiki autorstwa Jana Rutki laureatom wręczyła prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek. Galę proprowadziły Anna Dobkowska i Marta Czachor, czyli Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni. Całość dopełniły występy aktorów Teatru Muzycznego oraz koncert Sławka Uniatowskiego.

Gdynia od kilkunastu lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną mającą na celu pełne i aktywne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu miasta. Niezwykle ważną inicjatywą jest też cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”, którego celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami.

Jak tworzyć miasto bez barier, które staje się dostępne dla wszystkich?
– Najważniejsze to słuchać osób, których te bariery dotyczą. Osób z niepełnosprawnościami, ale także osób starszych z problemami z poruszaniem, wszystkich tych, którzy chcą być aktywni w mieście, a z jakichś powodów nie mogą i nam włodarzom miasta to mówią. Czasami wystarczy słuchać po prostu ludzi i na te prośby i wnioski reagować. Tak to sobie wyobrażam, że w takim kierunku Gdynia będzie szła. Zresztą idzie już od 24 lat, bo to 24. gala, ale na pewno jeszcze wiele rzeczy przed nami do zrobienia – wyjaśnia Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Tegoroczni laureaci
W tym roku laureatami konkursu „Gdynia bez barier” zostali:
• Barbara Hurko – za stworzenie rodziny pełnej miłości dla każdego dziecka. Bo rodzina, to miejsce gdzie zaczyna i nie kończy się miłość.
• Katarzyna Świeczkowska – za wyznaczanie nowych standardów wskazujących drogę do edukacji włączającej, inkluzji i niezależnego życia.
• My Story Gdynia Hotel – za stworzenie gościnnego miejsca na mapie Gdyni, gdzie każdy może poczuć się jak w domu i stworzyć swoją własną historię.

Jak stworzyć bezpieczny i kochający dom? Zapytaliśmy o to Barbarę Hurko, jedną z tegorocznych laureatek konkusu „Gdynia bez barier”.
– Bezpieczny i kochający myślę, że tworzy się sam. Wystarczy mieć dobre chęci. A dzieci potrzebujących jest bardzo dużo. Bardzo dużo jest takich dzieci, które potrzebują takiego, tak jak pani mówi, bezpiecznego domu. Mam nadzieję, że nasz taki jest – opowiedziała.

Nagrodę w imieniu My Story Gdynia Hotel odebrała Jolanta Darznik, dyrektor generalna.– My Story Gdynia Hotel to przede wszystkim miejsce, które tworzą wspaniali ludzie. Ludzie, którzy w tym hotelu pracują, którzy są zespołem i sercem tego miejsca. Staramy się obalać mity i czasami bardzo krzywdzące stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami – poinformowała Jolanta Darznik.

Kolejna lauretka – Katarzyna Świeczkowska wyjaśnia, na czym polega edukacja włączająca. – Edukacja włączająca znaczy tyle, że chcemy żyć razem i że chcemy uczyć tego wspólnego życia już od najmłodszych lat. To znaczy nie tylko, że siedzimy w jednym pomieszczeniu, w jednej klasie, ale to znaczy, że tworzymy relacje, jesteśmy przyjaciółmi, korzystamy razem z tego, co oferuje nam nasza społeczność lokalna, co oferuje nam miasto. Jesteśmy nie obok, ale ze sobą – powiedziała Katarzyna Świeczkowska.
Lista laureatów poprzednich edycji konkursu „Gdynia bez barier” znajduje się na stronie gdynia.pl.

Transmisję z poniedziałkowej gali można obejrzeć na kanale YouTube.

Zobacz galerię…

Magdalena Śliżewska / gdynia.pl, oprac. rhr/, fot. Mirosław Pieślak, Magdalena Śliżewska

Data publikacji: 21.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również