Równe szanse, włączenie i odpowiedzialność społeczna – banki, w tym Bank BNP Paribas, dzielą się najlepszymi praktykami w przewodniku Związku Banków Polskich
- 24.07.2025

Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował „Przewodnik dobrych praktyk na rzecz równych szans, włączania i odpowiedzialności społecznej w sektorze bankowym”. Publikacja zawiera opis dobrych praktyk stosowanych przez instytucje finansowe zaangażowane w działanie Komitetu Związku Banków Polskich ds. Diversity and Inclusion. Wśród nich jest Bank BNP Paribas, dla którego różnorodność i równość są fundamentami kultury organizacyjnej oraz strategii biznesowej.
Przewodnik powstał przy współpracy wielu środowisk – zarówno osób reprezentujących sektor bankowy, jak i niezależnych ekspertek i ekspertów skupionych wokół inicjatywy „Kobiety w Finansach”. Jego stworzenie było możliwe dzięki wspólnej pracy, wzajemnemu zaufaniu i zaangażowaniu instytucji, które łączy wspólna ambicja: tworzenie nowoczesnego, inkluzywnego, sprawiedliwego sektora finansowego, gotowego na wyzwania przyszłości.
Polska branża bankowa już wielokrotnie udowodniła, że potrafi działać razem w ważnych sprawach – zarówno w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia COVID-19 i konieczność szybkiego rozdysponowania środków pomocowych, jak i w projektach strategicznych, czego przykładem jest stworzenie Polskiego Standardu Płatności – właściciela systemu BLIK, który zrewolucjonizował rynek płatności w kraju.
– Równość, włączenie społeczne i odpowiedzialność to nie doraźne działania, lecz długofalowy proces budowania kultury organizacyjnej i oferty usługowej opartej na dostępności, otwartości i wzajemnym szacunku. Przewodnik udowadnia, że wartości społeczne mogą iść w parze z efektywnością biznesową, wzmacniając zaufanie i więź między sektorem finansowym a społeczeństwem. Zasady ujęte w deklaracji stanowią wspólną bazę dla sektora – wskazują nie tylko aktualne priorytety, ale też kierunek, w jakim zmierzamy – mówi Małgorzata Petru, menadżerka ds. zarządzania różnorodnością i włączeniem w Banku BNP Paribas.
Dokument ma wymiar praktyczny i został stworzony z myślą o dzieleniu się sprawdzonymi rozwiązaniami, które mogą wspierać banki w działaniach na rzecz różnorodności i włączenia społecznego. Przewodnik składa się z trzech części: pierwsza to deklaracja kierunku rozwoju sektora bankowego w zakresie równości szans, włączania i odpowiedzialności społecznej. Stanowi wyraz wspólnego zaangażowania oraz wskazuje wartości, cele i kierunki, które sektor chce wzmacniać. Druga część to zbiór inspiracji i działań podejmowanych przez instytucje, a trzecia – opisy konkretnych projektów, które służą praktycznej realizacji idei zawartych w przewodniku.
Idee zawarte w przewodniku nie pozostają na papierze. Za każdą z nich stoją realne działania, konkretne rozwiązania i ludzie, którzy je wprowadzają w życie. Bank BNP Paribas przybliżył projekty, które nie tylko pokazują, że zmiana jest możliwa, ale że już się dzieje. To przykłady inicjatyw opisanych w przewodniku, które mogą być impulsem do dalszych działań na rzecz bardziej inkluzywnego sektora finansowego.
Bank BNP Paribas – odpowiedzialność społeczna w praktyce
Bank BNP Paribas znalazł się wśród instytucji, które podzieliły się swoim doświadczeniem przy okazji opracowania przewodnika. Praktyki banku w obszarze równości i włączania społecznego zostały wcześniej zauważone i docenione, m.in. poprzez wieloletnią obecność na liście Diversity IN Check oraz maksymalną liczbę punktów w rankingu redakcji Cashless „dla równości”, oceniającym zaangażowanie instytucji finansowych w działania na rzecz równości zawodowej i społecznej osób LGBT+.
W odpowiedzi na demograficzne zmiany Bank BNP Paribas uruchomił „Tandem Międzypokoleniowy” – program łączący pracowników z co najmniej 20-letnią różnicą wieku. Celem jest integracja pokoleń, wymiana wiedzy i wspólne rozwiązywanie wyzwań biznesowych. Efektem działań był m.in. Manifest Międzypokoleniowy #BeyondGenerations, który promuje równość głosu, wzajemne wsparcie i walkę ze stereotypami związanymi z wiekiem.
Kampania „Inne spojrzenie na inne spojrzenie” buduje świadomość neuroróżnorodności w miejscu pracy. Dzięki niej powstała sieć pracownicza „Neuronauci”, organizująca webinary, warsztaty edukacyjne, sieć pracownicza przygotowała również poradnik dla kadry menedżerskiej dot. współpracy z osobami neuroatypowymi. Bank wprowadził też udogodnienia, takie jak ciche pomieszczenia, możliwość pracy zdalnej oraz inne dostosowania stanowiska pracy. Równolegle prowadzone są działania na rzecz Klientów neuroatypowych, w tym specjalny projekt pilotażowy w Contact Center.
Jedną z flagowych inicjatyw banku jest program „Women UP” – wewnętrzny program rozwojowy dla kobiet, który łączy warsztaty, webinary, mentoring oraz pracę projektową nad realnymi zmianami w banku. Do tej pory zrealizowano ponad 30 „Diamentowych Projektów”, które wprowadzały konkretne usprawnienia organizacyjne i wellbeingowe. Program nie tylko wspiera kobiety w rozwoju kariery, ale wzmacnia ich sprawczość i pewność siebie w środowisku zawodowym.
W trosce o inkluzywną obsługę klientów bank przygotował specjalny „Poradnik obsługi nieheteronormatywnych Osób Klienckich ze szczególnym uwzględnieniem osób transpłciowych”. Materiał zawiera praktyczne wskazówki językowe i proceduralne, które pozwalają unikać nieświadomej dyskryminacji i zwiększają komfort Klientów. Projekt powstał we współpracy z wewnętrzną siecią pracowniczą BNP Paribas Pride Poland.
Bank wykazuje też empatię wobec osób z niepełnosprawnościami i/lub chorobami przewlekłymi. W ramach cyklu „Ludzie z doświadczeniem” pracownicy i pracowniczki banku dzielą się swoimi historiami związanymi z różnymi rodzajami niepełnosprawności, problemami zdrowotnymi (np. choroba otyłościowa, nowotworowa, alkoholowa) czy wyzwaniami związanymi z neuroatypowością. Filmy wideo emitowane wewnętrznie przełamują tabu, zwiększają empatię i zachęcają do otwartego mówienia o swoich potrzebach w pracy. Inicjatywa przyczyniła się do powstania sieci pracowniczej „OZNacza Mogę”, wspierającej osoby z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze .
Bank BNP Paribas, jako jeden z pierwszych banków w Polsce rozszerzył prawa pracownicze dostrzegając i szanując różnorodne modele rodziny. Urlopy okolicznościowe, urlopy ojcowskie i dni opieki nad dziećmi przysługują nie tylko w związkach formalnych czy biologicznym rodzicom, ale także osobom najbliższym czy tzw. rodzicom społecznym, bez względu na płeć. To konkretne działanie na rzecz wyrównywania szans i wspierania różnorodnych ról opiekuńczych.
– Jestem przekonany, że zaprezentowane w tym dokumencie dobre praktyki staną się realnym wsparciem dla tych instytucji, które chcą konsekwentnie łączyć odpowiedzialność społeczną z ambicją budowania organizacji o wysokiej wydajności, a cele biznesowe z wartościami, które budują zaufanie – mówi Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
pr/, fot. pexels.com
Data publikacji: 24.07.2025
