RPO: ankieta spisowa niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który obserwuje przeprowadzanie Narodowego Spisu Powszechnego Mieszkań i Ludności w 2021 r., sygnalizuje problemy z dostępnością ankiety , również dla osób z niepełnosprawnościami.

Wszystko co utrudnia korzystanie samospisującym się w internecie z ich praw i uniemożliwia udzielanie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi powinno być zmienione, bo za podanie nieprawdy w spisie grozi kara.

Jedną z przeszkód w ankiecie spisowej jest to, że jest niedostępna dla osób niewidomych i słabowidzących; program czytający nie może odczytać części pytań formularza. Wskazał także na brak możliwości wypełnienia ankiety spisowej przy pomocy samej klawiatury, co znacznie ułatwiłoby tym osobom jej wypełnienie. Uzupełnienie dalszej części ankiety jest możliwe dopiero do wypełnieniu pola „imię”, co utrudnia obsługę formularza.

Dyrektora Centralnego Biura Spisowego na potrzebę zapewnienia dostępności formularza ankiety odpowiedział, że przygotowana interaktywna aplikacja formularzowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych i jest dostosowana do standardu WCAG 2.1., by mogły z niej skorzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Adam Bodnar przypomina  zatem, że przy konstruowaniu ankiety niezbędne jest uwzględnienie potrzeb wszystkich ankietowanych, także osób z różnymi niepełnosprawnościami. , zaś obowiązkiem prezesa GUS  jest zapewnienie takich warunków oraz metod spisu, aby każdy mógł w nim uczestniczyć, niezależnie od stanu zdrowia, wieku czy zakresu pomocy.

Wszystko co utrudnia korzystanie samospisującym się w internecie z ich praw i uniemożliwia udzielanie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi powinno być zmienione, bo podanie nieprawdy w spisie grozi kara.

em/, fot. freepik.com

Data publikacji: 19.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również