Rusza otwarty konkurs ofert do przyszłorocznej edycji programu “Opieka wytchnieniowa”
- 29.10.2021
Codzienna opieka nad osobą z niepełnosprawnościami to wielkie wyzwanie. To właśnie z myślą o odciążeniu opiekunów powstał program „Opieka wytchnieniowa”. – Właśnie rozpoczyna się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu, zachęcam organizacje pozarządowe do dołączania. Wspólnie możemy poprawić jakość życia wielu osób – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Codzienna opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami to spore obciążenie. Wymaga często całkowitego podporządkowania swojego dziennego rozkładu zajęć, całego życia właśnie opiece.
– To z kolei wiąże z ciągłym obciążeniem psychofizycznym, a często także rezygnacją z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbaniem własnego zdrowia, całkowitą rezygnacją z osobistych aspiracji – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Jak podkreśla minister Marlena Maląg, program „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” powstał właśnie po to, by odciążyć członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
– Cieszę się, że mogę ogłosić start otwartego konkursu ofert do przyszłorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”. Gorąco zachęcam organizacje pozarządowe do dołączania, nie mam wątpliwości, że wspólnie możemy realnie poprawić jakość życia wielu osób, naprawdę odmienić ich codzienność – podkreśla minister Marlena Maląg.
W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób. Budżet to 60 mln zł.
Na jakie wsparcie z programu można liczyć?
Organizacje pozarządowe mogą otrzymać wsparcie finansowe w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności / osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kto może złożyć wniosek?
O dofinansowanie oferty w ramach programu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe. Oferty należy składać do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
W ramach programu dany podmiot może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości nawet do 100 proc. kosztów.
Uprawnione podmioty przesyłają swoje oferty konkursowe w terminie do dnia 26 listopada 2021 r.
Info: MRiPS, fot. freepik.com
Data publikacji: 29.10.2021