Rząd 20 października zajmie się projektem w sprawie opłat za pobyt w domu pomocy społecznej
- 19.10.2021
Dorosłe dziecko nie będzie miało obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którym w środę ma się zająć rząd.
Projekt przygotował minister Michał Wójcik. Celem planowanej nowelizacji jest – jak wskazano w uzasadnieniu – usunięcie rażącej niesprawiedliwości, jakiej doświadczają pozbawione jakiejkolwiek ochrony prawnej osoby, które decyzją administracyjną są obciążane kosztami pobytu pensjonariusza (najczęściej rodzica) w domu pomocy społecznej, gdy ten nie wywiązywał się względem nich z obowiązków rodzinnych. Obecnie przepisy pomijają kwestię braku więzi rodzinnych między osobą zobowiązaną do ponoszenia opłaty a pensjonariuszem DPS.
W projekcie zaproponowano dodanie nowej przesłanki mogącej wyłączyć obowiązek ponoszenia opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS. Chodzi o sytuację, w której osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty wykaże (w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku) rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, np. obowiązku opieki, wychowania, utrzymania czy dbałości o rozwój.
Ponadto katalog podstaw zwolnienia z opłaty za pobyt w DPS będzie rozszerzony o wszystkie przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego (mogą to być przestępstwa popełnione zarówno na szkodę osoby zobowiązanej do wnoszenia opłaty, jak również m.in. jej małoletniego rodzeństwa, rodzica i te, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby).(PAP)
Olga Zakolska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 19.10.2021 r.