Rząd chce, by osoby starsze mogły zawrzeć z gminą umowę najmu senioralnego

Osoby starsze, zamieszkujące we własnych mieszkaniach, będą mogły zawrzeć z gminą umowę najmu od niej lokalu, pod warunkiem jednoczesnego wynajęcia gminie swojego mieszkania. Gmina będzie musiała zaoferować seniorowi lokal, który nie będzie ograniczać ich samodzielności – zakłada rządowy projekt ustawy.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego został opublikowany 21 maja w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rozwiązania przygotowała ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Odnosi się on do sytuacji osób starszych, które mieszkają we własnych mieszkaniach uniemożliwiających im samodzielne funkcjonowanie, np. z powodu braku windy.

„Brak możliwości opuszczenia miejsca zamieszkania związany jest z narastającą izolacją, zmniejszeniem aktywności, a w konsekwencji szybszym pojawieniem się niesprawności i potrzeby wsparcia z zewnątrz” – podkreślono w opisie projektu.

Obecnie gminy mogą wynajmować mieszkania komunalne osobom starszym, ale tylko tym, które nie posiadają prawa własności do swojego mieszkania i te osoby już dziś otrzymują z zasobów komunalnych gminy mieszkanie bez barier. Takiej możliwości nie mają jednak osoby, posiadające mieszkanie na własność, przez co często pozostają „więźniami” swoich mieszkań. Tymczasem największa skala problemu dotyczy osób starszych tj. posiadających mieszkania własnościowe.

Projekt odnosi się do sytuacji tej grupy i przewiduje wprowadzenie najmu senioralnego.

Rozwiązanie zakłada, że osoby starsze, zamieszkujące we własnych mieszkaniach, będą mogły zawrzeć z gminą umowę najmu lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy pod warunkiem jednoczesnego wynajęcia gminie mieszkania, w którym dotychczas zamieszkiwały. Lokal mieszkalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy, wynajmowany w ramach umowy najmu senioralnego będzie musiał być dostępny dla osób starszych.

Osoby te nie będą musiały spełniać kryterium dochodowego obowiązującego w danej gminie przy „standardowej” umowie najmu lokalu mieszkalnego, wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy – wynajęcie seniorom takich mieszkań nie wynika wszakże z ich trudnej sytuacji materialnej, a z ograniczeń w codziennym życiu spowodowanych utrudnionym dostępem do mieszkań.

Gmina będzie mogła podnajmować od osoby starszej mieszkanie stanowiące jej własność. Stan prawny własności mieszkania osoby starszej nie ulegnie zmianie, tzn. że pozostaje jej własnością.

W sytuacji rezygnacji osoby starszej z mieszkania w lokalu gminy, mieszkanie stanowiące jej własność jest jej zwracane, a w przypadku śmierci osoby starszej jej mieszkanie pozostaje w masie spadkowej. Planowy termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał br.

W Polsce żyje niespełna 10 mln osób w wieku 60 lat i więcej, co stanowi 26,3 proc. ludności Polski. 10 lat wcześniej, w 2012 r. populacja tej grupy osób wyniosła nieco powyżej 8 mln osób i stanowiła 21 proc. ludności. Proces starzenia się ludności w najbliższych latach będzie nabierał tempa. Według prognozy GUS liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2050 ma stanowić około 40 proc. ogółu. (PAP)

akar/ agz/, fot. freepik.com

Data publikacji: 21.05.2025

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również