Rząd przyjął projekt dot. lepszej ochrony danych w dokumentacji medycznej
- 11.01.2017
Rząd przyjął projekt dot. lepszej ochrony danych w dokumentacji medycznej
Rada Ministrów przyjęła 10 stycznia projekt, który ma wzmocnić prawa pacjenta i zapewnić ochronę informacji o stanie jego zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej. Regulacja określi też zasady dostępu do dokumentacji.
Wśród najważniejszych rozwiązań, które znajdą się w projekcie jest – jak wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu – m.in. zapewnienie każdemu pacjentowi prawa do leczenia bólu. Ma ono być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, bez względu na źródło bólu, wiek pacjenta i miejsce pobytu. Obecnie dostęp do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień przysługuje pacjentom w stanie terminalnym.
Projekt zakłada, że pacjent będzie mógł uzyskać informację o stanie swojego zdrowia, proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia oraz rokowaniach – nie tylko od lekarza, lecz także od innych osób wykonujących zawód medyczny (np. od ratownika medycznego, pielęgniarki itp.).
Nowela przewiduje, że po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna będzie udostępniania osobie przez niego upoważnionej za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym (w sposób wskazany przez tę osobę). Jest to doprecyzowanie przepisów, na podstawie których obecnie zezwala się na wgląd do dokumentacji medycznej zmarłego, ale już wydanie jej kopii budzi wątpliwości.
Projekt przewiduje, że oryginał dokumentacji medycznej będzie wydawany tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów oraz w sytuacji, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować opóźnienie w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, co zagrażałoby życiu lub zdrowiu pacjenta. Wypożyczający oryginał, poza potwierdzeniem odbioru, będzie zobowiązany do jego zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu. Również zdjęcia RTG wykonane na kliszy będą udostępnianie za potwierdzeniem odbioru i mają być zwracane po wykorzystaniu.
Nowela doprecyzowuje, że papierowa dokumentacja medyczna będzie udostępniana do wglądu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych (z możliwością sporządzania notatek lub zdjęć) oraz przez sporządzanie kopii, odpisów, wyciągów albo wydruków. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej ma być udostępniana za pośrednictwem komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych. Projekt określa maksymalną opłatę za sporządzenie jednej strony kopii dokumentacji.
Projekt zakłada, że w przypadku śmierci osoby wykonującej praktykę medyczną podmiotem zobowiązanym do zabezpieczenia dokumentacji medycznej będzie samorząd zawodowy, tj. okręgowa izba lekarska lub okręgowa izba pielęgniarek i położnych. W przypadku zakończenia działalności leczniczej przez podmiot leczniczy (np. z powodu likwidacji placówki) jego dokumentację medyczną przejmie podmiot leczniczy, który przejął jego zadania. W projekcie przewidziano kary finansowe dla podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, które nie zabezpieczą dokumentacji medycznej po zakończeniu działalności leczniczej.
Regulacja ma doprecyzować także uprawnienia rzecznika praw pacjenta. Wprowadza przepis, który umożliwi pacjentowi złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcia rzecznika w sprawach indywidualnych.
Przepisy projektu mają usprawnić i ujednolicić postępowanie przed wojewódzkimi komisjami do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. O pracach tych komisji wojewodowie będą musieli raz na kwartał informować ministra zdrowia i rzecznika praw pacjenta.
Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)
ktl/ karo/
Data publikacji: 11.01.2017 r.