Są wśród nas. Otwarcie o schizofrenii – powstał nowy poradnik dla rodzin żyjących z chorobą
- 27.05.2025

Schizofrenia dotyka nawet 25 milionów osób na całym świecie. Jest to przewlekłe, złożone i ciężkie zaburzenie o nieznanym podłożu, które wpływa na myślenie, percepcję, emocje i zachowanie człowieka. Schizofrenia uchodzi za jedno z najbardziej niezrozumianych społecznie schorzeń psychicznych. Aby wspierać pacjentów oraz ich bliskich w codziennym funkcjonowaniu z chorobą powstał bezpłatny poradnik pt. „Otwarcie o schizofrenii”.
Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, którego bezpośrednia przyczyna wciąż pozostaje nieznana. Schorzenie charakteryzuje się szerokim spektrum objawów klinicznych. Dzieli się jena trzy grupy:
• objawy pozytywne (takie jak halucynacje i urojenia),
• objawy negatywne (związane ze słabą ekspresją i obniżoną motywacją),
• zaburzenia funkcji poznawczych (trudności w organizowaniu myśli i tworzeniu planów).
Pierwsze objawy schizofrenii mogą być zauważalne dopiero w wieku nastoletnim lub dorosłym, ale w rzeczywistości choroba zaczyna się rozwijać znacznie wcześniej. U mężczyzn pierwsze objawy zwykle pojawiają się w wieku około 15-25 lat, zaś u kobiet zazwyczaj ma to miejsce później, około 35-45 roku życia. Schizofrenia występuje u obu płci, chociaż częściej u mężczyzn.
Ponieważ objawy schizofrenii są różnorodne i wielowymiarowe, choroba jest jednym z najbardziej złożonych i niezrozumianych społecznie schorzeń psychicznych. Pod wpływem schizofrenii pacjent może cierpieć na zaburzenia procesów myślowych, percepcji, odczuwania i wyrażania emocji. Jego zachowanie może wydawać się innym nielogiczne i niezrozumiałe. Te czynniki istotnie wpływają na jakość życia zarówno osoby chorej, jak i jej bliskich.
Obecnie medycyna dysponuje wiarygodnymi narzędziami do diagnozowania schizofrenii, jak również coraz bardziej skuteczną farmakoterapią (w tym nowymi lekami przeciwpsychotycznymi), która pomaga złagodzić utrzymujące się objawy choroby – w tym pozytywne i negatywne jednocześnie.
W piśmiennictwie podkreśla się, że objawy schizofrenii można zazwyczaj skutecznie kontrolować poprzez odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne połączone z różnymi formami terapii zajęciowej, opieki i wsparcia. Aby pomagać pacjentom oraz ich bliskim w lepszym codziennym funkcjonowaniu z chorobą, przy wsparciu Gedeon Richter został opracowany nowy poradnik dla rodzin żyjących ze schizofrenią pt. „Otwarcie o schizofrenii”.
Przy okazji obchodów Światowego Dnia Schizofrenii przypadających na 24 maja, firma Gedeon Richter wraz z autorami zachęca do zwiększania świadomości schizofrenii, poszerzania swojej wiedzy o tym schorzeniu i umiejętnego wspierania chorych oraz ich bliskich w codziennym funkcjonowaniu.
Materiały dla osób i rodzin żyjących ze schizofrenią:
• Schizofrenia_reaguj_Najważniejsze informacje o schizofrenii,
• „Otwarcie o schizofrenii”_Poradnik dla rodzin,
• Portal Zdrowa Ona – Zdrowie kobiety, kobieta i schizofrenia.
Cykl materiałów edukacyjnych na temat schizofrenii został opracowany dla pacjentów przez Gedeon Richter w ramach kompleksowego wsparcia w terapii. Dla Gedeon Richter zdrowie psychiczne jest jednym z kluczowych obszarów, w którym firma prowadzi badania będące motorem przełomowych rozwiązań terapeutycznych.
pr/, żródło grafiki: mat. prasowy
Data publikacji: 27.05.2025 r.
