Są wzorem i dodają innym wiary we własne siły

Uroczysta gala 16. edycji Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek, podczas której uhonorowane zostały panie z niepełnosprawnością szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia, odbyła się 17 grudnia ub. r. na scenie Teatru Śląskiego w Galerii Katowickiej.

Wręczono tytuły Lady D. z poszczególnych powiatów województwa śląskiego, z których zgłoszone zostały kandydatki oraz tytuły Lady D. laureatkom konkursu w pięciu kategoriach głównych. Wyróżniono ponad 30 pań.

Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego Lady D. (Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna) paniom, które mimo niepełnosprawności, są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Jego ideą jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych.

Z założenia konkurs oddaje ducha ratyfikowanej, zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską, Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji niepełnosprawnych kobiet. Długoletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu była Krystyna Bochenek, której konkurs nosi imię od 2012 roku.

– Pierwszy konkurs zorganizowaliśmy w 2002 roku, do tej pory wyróżniliśmy już ponad sto kobiet – mówił europoseł Marek Plura. – Mam ten czas w szczególnej pamięci, bowiem wówczas urodziła się moja córka Marysia. – Wszystkie dotychczasowe laureatki, mają ponadprzeciętne osobowości – podkreślił. – Konkurs miał różne odsłony, w tym roku postawiliśmy na intensywniejszą współpracę z samorządem lokalnym. Zaowocowało to zgłoszeniem pań z różnych miast i powiatów bezpośrednio przez prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów. Oznacza to, że ich działania są na tym terenie dostrzegane, dlatego przyznano im tytuły Lady D. powiatów woj. śląskiego – dodał.
– Te panie, a raczej ich działania – kontynuował Marek Plura – na co dzień nie muszą być bardzo widoczne, ale robią one fantastyczne rzeczy nie wiedząc, że są tak wspaniałe i tak piękne w swym działaniu. Służąc dobru wspólnemu są wzorem i dodają innym wiary we własne siły. Przezwyciężając niepełnosprawność nabywa nie tylko samodzielność, ale również umiejętność działania na rzecz innych.

Laureatki kategorii głównych
Sport
Danuta Bujok Goleszów, powiat cieszyński
Odnosi sukcesy sportowe jako reprezentantka Polski w siatkówce na siedząco oraz lekkoatletka.

Kultura i Sztuka
Justyna Kędzia Tarnowskie Góry
Jest poetką. Wydała kilka tomików wierszy oraz inne dzieła literackie. Jest laureatką licznych nagród i stypendiów za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także za działalność społeczną działalność społeczną i sukcesy w nauce.

Dobry Start
Kinga Jureczka Jeleśnia, powiat żywiecki
Pani Kinga jest doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, autorką publikacji biznesowych oraz artykułów naukowych. Aktywnie angażuje się także w działania mające na celu wzrost świadomości społecznej na temat niepełnosprawności.

Życie Zawodowe
Ewa Goleniewska Jastrzębie Zdrój
Jest pielęgniarką w hospicjum na oddziale chorób wewnętrznych. Niesie chorym ulgę w cierpieniu mimo, iż sama codziennie go doświadcza.

Życie Społeczne
Teresa Wilczek Ruda Śląska
Od 19 lat jest prezesem Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek „Relaks”, w którym oferuje swoją wiedzę, doświadczenie, zdolności organizacyjne i ogromne serce.

Tytuły Lady D. otrzymały także kobiety pochodzące z poszczególnych powiatów. Uhonorowane zostały: Aleksandra Walkowicz, Katarzyna Adamczyk-Drożyńska (obie z powiatu będzińskiego), Aneta Wróbel (Bielsko-Biała), Mariola Chałupka (Bytom), Krystyna Dołęgowska (Chorzów), Joanna Misiarz (powiat cieszyński), Elżbieta Oleksyszyn (Częstochowa), Teresa Szymońska (powiat gliwicki), Iwona Jelonek (Jaworzno), Barbara Grześ (Katowice), Natalia Wiecha (powiat kłobucki), Urszula Sanocka (powiat mikołowski), Anna Macek (Mysłowice), Halina Wostal (Piekary Śl.), Klaudia Koszany (powiat raciborski), Teresa Cisek (Ruda Śl.), Monika Zając (Rybnik), Zofia Pogoda (Świętochłowice), Teresa Siemonowicz (Tychy), Joanna Adamczyk (powiat wodzisławski), Anna Masłowska (Zabrze).

Wyróżnienia z kolei otrzymały: Lucyna Kała, Anna Krzystanek (obie z powiatu będzińskiego), Grażyna Luker (Katowice), Zofia Błasińska (Chorzów), Jolanta Walencik, Barbara Pytlik (obie z powiatu wodzisławskiego).
Wszystkie laureatki prócz dyplomów otrzymały upominki – skórzane torebki z limitowanej serii przygotowanej specjalnie na tę okoliczność.
Uhonorowane panie będą mogły zaistnieć w jeszcze jednym konkursie. – Zastanawialiśmy się wspólnie, co zrobić, by ten plebiscyt był jeszcze bardziej widoczny. Podjęliśmy decyzję, że wyróżnione panie automatycznie będą nominowane do plebiscytu „Dziennika Zachodniego” na „Osobowość Roku” – zapowiedział Zenon Nowak, prezes oddziału Polska Press Śląsk.

Na zakończenie gali eurodeputowany Marek Plura powiedział: – Mam nadzieję, że wszystkie tegoroczne laureatki będą ambasadorkami nie tylko tego konkursu, ale szerzej – idei przekraczania barier, po prostu tworzenia naszego życia lepszym. Laureatki w kategoriach głównych zapraszam na wizytę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, by tam panie promowały swoją działalność, nasz region, nasz kraj, a przy okazji ideę Konkursu Lady D. Bardzo paniom dziękuję.
Uroczystość zakończyły rozmowy kuluarowe przy kawie i śląskim kołoczu.

Tekst i fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 27.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również