Sąd idzie pod prąd, wyrok w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

Sąd idzie pod prąd, wyrok w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

Sąd w Gorzowie Wielkopolskim każe wypłacić matce zajmującej się niepełnosprawnym dzieckiem świadczenie pomniejszone o emeryturę. To przełom, bo dotychczas sądy w całym kraju zgodnie odrzucały podobne skargi opiekunów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" z 20 marca.

Dziennik przytacza treść wyroku, który zapadł przed sądem w Gorzowie Wielkopolskim: „Osoby, które na emeryturze zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, powinny mieć prawo do świadczenia w takiej samej wysokości jak rodzice, którzy zrezygnowali z pracy, aby opiekować się potomstwem”.

Gazeta pisze, że to przełom w polskich realiach, bo dotychczas sądy zgodnie odrzucały skargi opiekunów. Powód był zawsze taki sam: przepisy nie pozwalają na przyznanie świadczenia, jeśli pobiera się emeryturę. „Sędziów nie obchodziło, to, że takie rozwiązanie jest krzywdzące, bo osoby takie często otrzymują jedynie minimalną emeryturę (dziś to niecałe 900 zł na rękę), podczas gdy świadczenie pielęgnacyjne to 1583 zł”.

Tym razem w uzasadnieniu gorzowskiego sądu znalazło się stwierdzenie: „Interpretacja przepisów, która pozbawia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby otrzymującej emeryturę niższą od jego wysokości, narusza zasadę równości”.

Sprawa dotyczy wniosku, który w lipcu 2018 roku złożyła przed sądem matka zajmująca się niepełnosprawną od urodzenia córką. Kobieta od kwietnia 2007 roku przyjmuje emeryturę, dlatego gmina odmówiła jej przyznania pomocy finansowej. Matka złożyła zażalenie od tej decyzji, wskazując, że otrzymuje emeryturę w najniższej wysokości i jest ona znacznie niższa niż kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) podtrzymało decyzję gminy. Dlatego matka skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak pisze „DGP”: „WSA stwierdził, że nie można zgodzić się z argumentami SKO, że osoba, która otrzymuje emeryturę, ma zapewnioną częściową rekompensatę z tytułu rezygnacji z aktywności zawodowej i w związku z tym przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego spowodowałoby, że uzyskiwałaby dwie formy wsparcia”. Przez to miałaby być w lepszej sytuacji niż opiekunowie, którzy nie mają możliwości przejścia na emeryturę. Sąd uznał, że sytuacja byłaby korzystniejsza dla opiekuna, gdyby oprócz emerytury otrzymywał on świadczenie pielęgnacyjne w pełnej wysokości. Nie doszłoby jednak do tego, gdyby otrzymywał świadczenie w kwocie stanowiącej różnicę między wysokością świadczenia a emeryturą.

Dlatego sąd stwierdził, że wyjściem, które realizuje cel świadczenia pielęgnacyjnego, a jednocześnie nie narusza konstytucyjnej zasady równości oraz sprawiedliwości społecznej, jest forma wsparcia pomniejszona o wysokość emerytury.

Gazeta przytacza słowa dr Rafała Bakalarczyka z Uniwersytetu Warszawskiego, który uważa, że prawo do świadczenia powinno być uregulowane wprost w ustawie i zwraca uwagę, że w Senacie został już przygotowany projekt nowelizacji przepisów. (PAP)

Wojciech Przylipiak, fot. pixabay.com

Data publikacji: 20.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również