Sejm: komisja zajęła się projektem wyrównującym tzw. emerytury EWK do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego

Osoby pobierające tzw. emerytury EWK będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne – przewiduje projekt poselski Kukiz’15, którym 30 września zajęła się komisja sejmowa. Rodzice osób z niepełnosprawnością od lat zwracają uwagę na nierówności w wysokości tych świadczeń.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1989 r. umożliwiało przejście na emeryturę (tzw. emeryturę EWK) – bez względu na wiek – jednemu z rodziców, mającemu wymagany okres zatrudnienia, a zmuszonemu przerwać pracę z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem. Przepis ten utracił moc w 1999 r., jednak osoby, które do tego czasu spełniały wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu, zachowały uprawnienia do emerytury.

Obecnie rodzice opiekujący się dziećmi wymagającymi stałej opieki otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak tym, które mają ustalone prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Oznacza to, że świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymują także osoby pobierające emeryturę EWK. Tymczasem wysokości tych świadczeń znacznie się różnią – wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1971 zł, a najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.

W czwartek, 30 września na komisji polityki społecznej i rodziny odbyło się pierwsze czytanie projektu poselskiego przewidującego, że emerytury EWK będą nie tylko podlegały waloryzacji, ale również, gdy są one niższe, były podwyższane do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego obowiązującego od stycznia danego roku. Jest to jeden z projektów z umowy PiS-Kukiz’15.

Zaproponowano, aby osoby pobierające emerytury EWK otrzymały, w terminie wypłaty zwaloryzowanej emerytury, odpowiednie wyrównanie za styczeń i luty danego roku. Świadczenie wyrównawcze ma być przyznawane z urzędu, a jego wypłata ma następować wraz emeryturą EWK. Decyzję w sprawie świadczenia wyrównawczego ma wydawać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas obrad komisji posłowie z różnych ugrupowań zgadzali się co do konieczności przyjęcia rozwiązania rozwiązującego problem nierówności świadczeń opiekunów osób niepełnosprawnych, zwracali jednak uwagę na potrzebę dalszej pracy nad projektem. W sposób szczegółowy komisja planuje rozpatrzyć projekt w październiku. (PAP)

Olga Zakolska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 01.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również