Sejmowa komisja za poprawkami do projektu ws. dodatku dopełniającego do renty socjalnej

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny 24 września pozytywnie zaopiniowała poprawki do projektu, który zakłada wypłatę dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Jedna ze zmian przewiduje, by pierwsza wypłata dodatku nastąpiła w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła zgłoszone w trakcie drugiego czytania poprawki do projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej.

Zmiany zaproponowane przez Koalicję Obywatelską mają na celu m.in. doprecyzowanie trybu przyznawania i wypłacania dodatku dopełniającego. W poprawkach wskazano, że jego przyznanie nie będzie miało wpływu na kwotę świadczenia wspierającego.

Jedna z poprawek przewiduje, że do ustalania uprawnienia do czternastej emerytury będzie brana pod uwagę kwota renty socjalnej z dodatkiem dopełniającym.

Zaproponowano też, by pierwsza wypłata dodatku dopełniającego nastąpiła w maju 2025 r. w terminach płatności rent socjalnych, z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie zgłoszone poprawki. W głosowaniu wstrzymali się posłowie PiS, którzy byli przeciwni opóźnianiu wypłaty dodatku. Wnioskodawcy tłumaczyli, że przesunięcie terminu wynika z konieczności przygotowania systemów informatycznych przez ZUS.

Projekt noweli zakłada wypłatę dodatku dopełniającego 2520 zł osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Rozwiązanie to, to wynik prac podkomisji, która w maju opowiedziała się za poprawkami do obywatelskiego projektu ustawy w sprawie podwyższenia renty socjalnej. Pierwotnie projekt obywatelski zakładał zwiększenie renty z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kwota dodatku dopełniającego ma być waloryzowana od 1 marca. (PAP)

kkr/ jann/, fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 25.09.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również