Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną

zdjęcie ze spektaklu "Statek miłości. Odcinek 1" - fot. Marta Ankiersztejn

Seksualność osób niepełnosprawnych to ciągle temat tabu. Kiedy sprawa dotyczy osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, to powszechna wiedza w tym obszarze jest jeszcze mniejsza, a zmowa milczenia i uprzedzenia proporcjonalnie wzrastają. Teatr 21 / Centrum Sztuki Włączającej zapraszają na rozmowę, która odbędzie się 7 stycznia 2021 roku o godz. 19:00 na Facebooku Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej.

„Są pewne sprawy, o których się zbiorowo milczy, licząc na to, że skoro się głośno o tym nie mówi, to temat nie istnieje” – mówi Justyna Sobczyk, założycielka Teatru 21. Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą wziąć ślub i założyć rodzinę? Czy osoby z zespołem Downa mogą mieć dzieci? Czy w Polsce legalne jest sterylizowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną? Czy są homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi? „Porozmawiajmy otwarcie o seksualności w różnych jej odsłonach” – zachęcają organizatorzy rozmowy z Teatru 21.

W rozmowie wezmą udział m.in. badacze dr Alicja Długołęcka (pedagożka i edukatorka seksualna, wykładowczyni, prowadząca zajęcia z psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej) i dr hab. Remigiusz Kijak (przez kilka lat kierownik Pracowni Badań nad Seksualnością Osób Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie; obecnie samodzielny pracownik naukowy w Katedrze Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego i kierownik Zakładu Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną). Zaproszenie do rozmowy przyjęli również: Aleksandra Skotarek – aktorka Teatru 21, Ewa Załęska – matka dorosłej osoby z zespołem Downa, Justyna Wielgus – choreografka, tancerka, reżyserka, edukatorka teatralna, wiceprezeska Fundacji Teatr 21. Rozmowę poprowadzi  Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka teatru, założycielka Teatru 21.

Wydarzenie odbędzie się na żywo i będzie tłumaczone na PJM.

Szczegóły na stronie www.teatr21.pl.

Fundacja Teatr 21

Data publikacji: 05.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również