1 lutego ruszy ŚDS w Kalwarii Zebrzydowskiej

Zakończyła się budowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie). Placówka ma ruszyć 1 lutego. Z jej usług będzie mogło korzystać 30 niepełnosprawnych – podał 5 stycznia Tomasz Baluś z magistratu w Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Nowa placówka będzie przeznaczona dla osób przewlekle psychicznie chorych, z niepełnosprawnością intelektualną, wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, a także dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. (…) Opieka będzie sprawowana przez osiem godzin, pięć dni w tygodniu – zakomunikował Baluś.

W Ośrodku osoby niepełnosprawne będą uczyły się samodzielności oraz nabywały umiejętności niezbędnych w codziennym życiu. – Będą rozwijali zainteresowania i uczyli rozwiązywania problemów, jak kształtowanie pozytywnych relacji z bliskimi, sąsiadami, czy osobami spotykanymi w życiu – wyjaśnił Tomasz Baluś.

Ośrodek, którego budowa obecnie się zakończyła, ma 275 m kw. powierzchni. Wewnątrz znalazły się cztery sale, w tym jedna do rehabilitacji, zaplecze kuchenne i socjalne, stołówka, sanitariaty a także gabinety lekarskie oraz biuro.
Kalwaryjski magistrat wybrał już kierownika Ośrodka. – Będzie miał za zadanie przygotować placówkę do startu 1 lutego – zaznaczył Tomasz Baluś.

O powstanie takiej placówki od dłuższego czasu wnioskowali mieszkańcy, opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także radni. W ośrodku niepełnosprawni będą uczyć się samodzielności, nabywali umiejętności niezbędnych w codziennym życiu, a nawet przygotowali się do pracy zawodowej.

Dom powstał w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka zdrowia na działce gminy Kalwaria Zebrzydowska. Samorząd sfinansował wykonanie projektu. To kwota 40 tys. zł. Koszt budowy wyniósł 2,15 mln zł. – Powstanie placówki było możliwe dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości ponad 2 mln zł – dodał Baluś.
Kalwaria Zebrzydowska położona jest w powiecie wadowickim. (PAP)

Marek Szafrański, fot. kalwaria-zebrzydowska.pl
Data publikacji: 05.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również