Seminarium „Projekty unijne dostępne oraz zgodne z Konwencją ONZ o prawach OzN” w Katowicach

Działasz w województwie śląskim?
Realizujesz projekt z Funduszy Europejskich lub chcesz to robić?
Pamiętaj o jego zgodności z Konwencją o prawach osób z niepełnosprawnościami!
Co to oznacza w praktyce dla realizujących projekty ze środków unijnych?
Jak sprostać tym wymaganiom?

12 lutego organizujemy w Katowicach (przy ul. Wita Stwosza 7 w sali 26) seminarium informacyjno-edukacyjne „Projekty unijne dostępne oraz zgodne z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami – obowiązki oraz rozwiązania dla organizacji pozarządowych”.

Wypełnij już dziś FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: https://forms.gle/9esz68XS17nmrUjRA

Seminarium przeznaczone jest głównie dla organizacji pozarządowych z województwa śląskiego, które realizują projekty z Funduszy Europejskich lub zamierzają to robić. Zapraszamy jednak także reprezentantów innych podmiotów, w tym z sektora publicznego i prywatnego.

Nasi eksperci opowiedzą, jak zapewnić zgodność projektu unijnego z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza Komentarzem Generalnym nr 5. W bieżącej perspektywie finansowej 2021-2027 jest to bowiem warunek realizacji projektów ze środków unijnych, a jak pokazują przykłady z kraju, coraz dokładniej jest to pilnowane (ostatni przykład: brak zgody na dofinansowanie termomodernizacji domu pomocy społecznej w Ciechanowie).

Podczas seminarium opowiemy o obowiązkach w kontekście zgodności projektów z Konwencją, rozwiązaniach w tym obszarze, co to oznacza w praktyce, a także jak sprostać tym wymogom, by nie narobić sobie kłopotów zarówno na etapie aplikowania o środki unijne, jak i realizacji projektów. Nasi eksperci wytłumaczą, jak realnie włączać osoby z niepełnosprawnościami w projekty finansowane z Funduszy Europejskich i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

Seminarium odbędzie się 12 lutego 2025 r. (środa) w godz. 12:30-16:30 w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 7 w sali 26 (Centrum Organizacji Pozarządowych, parter budynku MOPS). Będzie także transmitowane na żywo online. Zapewniamy tłumaczenie w polskim języku migowym (PJM). Liczba miejsc ograniczona!

Plan seminarium

12:30-13:00 Powitanie i wprowadzenie do tematyki projektu (Tomasz Przybysz-Przybyszewski, dziennikarz, specjalista ds. komunikacji i promocji)
13:00-14:00 Zgodność z Konwencją o prawach osób z niepełnosprawnościami jako warunek realizacji projektów z Funduszy Europejskich (dr Krzysztof Kurowski, ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego i praw człowieka)
14:00-14:30 Przerwa kawowa
14:30-15:30 Usługi społeczne dostępne dla osób z niepełnosprawnościami w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej (dr Robert Trzaskowski, adwokat, ekspert w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami)
15:30-16:30 Mieszkalnictwo jako kluczowa usługa w deinstytucjonalizacji wsparcia osób z niepełnosprawnościami (dr Zbigniew Głąb, kierownik Centrum Studiów nad Niepełnosprawnością i Dostępnością, Uniwersytet Łódzki)

Po zakończeniu seminarium zapraszamy na ciepły posiłek.

Organizatorzy
Seminarium organizowane jest przez Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami we współpracy z Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie realizowane jest w ramach partnerskiego projektu „Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
Realizatorzy projektu: Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami – we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zachęcamy do wypełnienia FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO:
https://forms.gle/9esz68XS17nmrUjRA 

Data publikacji: 03.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również