Senackie komisje rekomendują poprawki o charakterze legislacyjnym

Połączone Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Budżetu i Finansów Publicznych na posiedzeniu 10 lutego zarekomendowały Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Na potrzebę uwzględnienia tych zmian, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym, zwróciło uwagę senackie Biuro Legislacyjne. W swojej opinii wskazało ono m.in. na niekonstytucyjność niektórych zapisów rozpatrywanej nowelizacji.

W trakcie dyskusji wiceprzewodnicząca komisji rodziny senator Magdalena Kochan poddała ostrej krytyce rozwiązania podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. W jej ocenie Polski Ład spowodował w podatkach taki nieład, że „nikt już nic nie rozumie i nie wie, na czym siedzi”. Według senator Polski Ład jest dramatycznie zły i skomplikowany, kompletnie niezrozumiały dla podatników.

– Zrobiliście totalnego bubla, i nic tu nie zrobią tysiące szkoleń, o których mówicie – zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Finansów wiceprzewodniczący komisji budżetu senator Leszek Czarnobaj.

Ustawa ustala terminy poboru i sposób wyliczania zaliczki na PIT. Reguluje też sprawę funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, a także zmniejsza podatek miedziowy, jaki będzie musiała zapłacić KGHM. Nowela określa mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. Rozstrzyga też, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed 1. wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. PIT-2 będzie mógł też złożyć emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej. Wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowają moc, co oznacza, że nie trzeba będzie ich ponownie składać.

Ustawa zawiera również rozwiązania dotyczące firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Od 1 stycznia br. kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 tys. zł, a to z kolei powoduje niższe wpływy na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA), które w dużym stopniu opierają się na zaliczkach na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników. Aby temu przeciwdziałać, ZFA i ZFRON mają być zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ustawa przewiduje, że pracodawca otrzyma wsparcie ze środków PFRON, jeśli jest: zakładem aktywności zawodowej, zakładem pracy chronionej, podmiotem, który utracił status zakładu pracy chronionej, ale zatrudnia co najmniej 15 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), posiada wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości co najmniej 18 proc. lub 25 proc. oraz zachował ZFRON.

Info: Senat RP, fot. Kancelaria Senatu

Data publikacji: 11.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również