Senat przyjął ustawę dot. opiekunów osób niepełnosprawnych

Senat przyjął ustawę dot. opiekunów osób niepełnosprawnych

Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne - stanowi ustawa, którą 4 listopada przyjął Senat.

Takie rozwiązania zawiera rządowa nowela ustaw: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych przyznający im takie prawo. Przygotowało ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek było 54 senatorów, 11 głosowało przeciwko, 20 osoby wstrzymały się od głosu.

Senatorowie nie przyjęli wniosków mniejszości, by rozszerzyć wsparcie również na inne sytuacje, np. gdy ktoś chce wrócić na rynek pracy z innych powodów niż śmierć podopiecznego.

Zgodnie z zaproponowanym rozwiązaniem opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy po śmierci podopiecznych stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, będą mogli się zarejestrować w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych lub będą mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. „Okres sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy traktować analogicznie do okresu zatrudnienia, w zakresie możliwości zaliczenia tego okresu do okresu 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jak również do okresu uprawniającego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego” – zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zgodnie z nowelą, w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czyli do 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację osoby w urzędzie pracy, jako bezrobotnej, zaliczany będzie okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Będzie to możliwe mimo nieodprowadzania składek na Fundusz Pracy, jeżeli utrata prawa do tego świadczenia lub zasiłków była spowodowana śmiercią osoby, nad którą sprawowano opiekę.

Analogiczne rozwiązanie zastosowano przy prawie do świadczenia przedemerytalnego; w tym przypadku obowiązuje jednak kryterium wieku i przepracowanego czasu. Opiekun do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia musi ukończyć, co najmniej 55 lat w przypadku kobiet, 60 lat w przypadku mężczyzn i legitymować się okresem uprawniającym do emerytury (co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Ministerstwo rodziny szacuje, że w latach 2017-2027 ze wsparcia skorzysta ok. 122,3 tys. osób; trzeba będzie na nie przeznaczyć z Funduszu Pracy 1 mld 27,5 mln zł.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

pż/ akw/ wkt/

Data publikacji: 05.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również