Siema Kraków! Skwer WOŚP otwarty!

– Tabliczka z napisem skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy grają w orkiestrze – mówił 29 września Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP podczas otwarcia skweru WOŚP w Nowej Hucie, w parku im. Stefana Żeromskiego.

30 marca 2022 r. radni podjęli uchwałę, na mocy której obszarowi położonemu w Dzielnicy XVIII Nowa Huta, zlokalizowanemu na terenie Parku im. Stefana Żeromskiego, nadane zostało imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29 września nastąpiło otwarcie skweru WOŚP z udziałem Jurka Owsiaka, prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Orkiestra niesie pomoc z pasją i zaangażowaniem, dlatego wybór miejsca, który upamiętnia Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nie jest przypadkowy – obok nas jest szpital im. Stefana Żeromskiego, w którym jest dużo sprzętu z naklejonymi serduszkami WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to także duże osiągnięcie wszystkich Polaków, nie tylko daje dobra materialne w postaci sprzętu do szpitali, ale przynosi również poczucie sprawczości, radość i pokazuje, że możemy dać cząstkę swojego serca innym i to wcale nas dużo nie kosztuje. Mam nadzieje, że ten skwer będzie miejscem, gdzie chętnie spotykać się będą krakowianie, ale liczę też że w ten symboliczny sposób do przestrzeni publicznej wprowadzimy nadzieję na lepsze jutro, czyli to co chce przekazać Polakom Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – mówił Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

– Jeśli pomagamy sobie nawzajem to znaczy, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim i o to dbajmy. Tegoroczna zbiórka to 224 mln zł, a to jest tylko cząstka tego jak można dobrze wydać pieniądze. Pierwsza zasada naszych wszystkich działań – znaleźć w tym radość i ogromną przyjemność grania z Orkiestrą. 54 mln 797 tys. 596 zł 88 groszy – tyle udało się w tym roku zebrać w Krakowie i te pieniądze do was wrócą.(…) Dbajmy o Polskę, dbajmy o nasze miasta, dbajmy o ludzi i niech to głos obywateli będzie tym głosem, który buduje kraj. Tabliczka z napisem skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy grają w orkiestrze – mówił w trakcie otwarcia skweru Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

W otwarciu udział wzięli: Jurek Owsiak, dyrygent największej i najpiękniejszej orkiestry na świecie, Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa, Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ, Lech Kucharski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej RMK, Piotr Błoński, przedstawiciel WOŚP w Krakowie oraz radni miasta Krakowa, przedstawiciele dzielnic nowohuckich oraz Szpitala Żeromskiego.

Jerzy Fridiger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ mówił podczas uroczystości, że pozostaje mu tylko podziękować. – Nie ma w szpitalu oddziału, który by nie skorzystał z pomocy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na wszystkich oddziałach znajduje się sprzęt WOŚP – dodawał.

– Znajdujemy się tutaj dzięki radnej Alicji Szczepańskiej. Ona podsunęła nam ten pomysł, że warto w Krakowie upamiętnić działalność fundacji. Była walka o to, jakie miejsce będzie najlepsze w naszym mieście. Może ono jest skromne, ale jest przy szpitalu, którego pacjenci korzystają z pomocy WOŚP – mówił z kolei Lech Kucharski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma charakter filantropijny, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Info: krakow.pl, fot. Filip Radwański

Data publikacji: 30.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również