Silni, inspirujące historie

Bank Śląski to instytucja działająca prężnie nie tylko w sferze bankowej. Wspólnie z Fundacją ING Dzieciom zaprosili wszystkich zainteresowanych na konferencję „Silni. Inspirujące historie osób z niepełnosprawnościami”, która odbyła się w Katowicach 15 listopada.

Fundacja ING Dzieciom działa na rzecz wyrównywania szans życiowych dzieci, również tych z niepełnosprawnościami. W Sali audytoryjnej ING Banku Śląskiego w Katowicach, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tolerancji i w ramach cyklu „Wiedzieć więcej – spotkania z Fundacją ING Dzieciom” zaproszeni goście opowiedzieli w niezwykle zajmujący, interesujący sposób o sobie i swoich receptach na życie.

Dodajmy, że ciekawe i udane. Każdy z nich inaczej je realizuje, ma inne pasje i możliwości. I to ich różni. Każdy z nich nie jest pełnosprawny. I to ich łączy. Wszystkie przedstawione historie pokazywały motywacje do działania ich bohaterów i przede wszystkim ich niezwykle pozytywne postawy.

Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego ze swadą, barwną, piękną opowieścią o pojęciach tolerancji, jej braku i nietolerancji rozpoczął konferencję, zapraszając do spotkania z nietuzinkowymi ludźmi.

Kolejni prelegenci mówili o tym, że „Bariery są tylko w naszej głowie”, „Kiedy niemożliwe staje się możliwe”, o „Drodze do marzeń”, „Sile w EB”, „By z ZESPOŁEM (Downa) było raźniej…” i o tym, że „Życie jest piękne”.

Bohaterowie konferencji to: Marcin Ryszka, mistrz w pływaniu osób niewidomych, Małgorzata Martyniuk, mama dziecka z zespołem Downa, Paweł Korczewski, instruktor wspinaczki dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, Krzysztof Zieliński, sportowiec i niepełnosprawny ojciec dziecka z niepełnosprawnością, Przemysław Sobieszczuk, człowiek z EB, oraz Małgorzata Płonka, przedstawiająca zmagania swojego dziecka źle zdiagnozowanego i jego drodze do muzyki.

Historie osób, które poznaliśmy na konferencji mogą dla bardzo wielu innych stać się inspiracją w przełamywaniu barier. Z pewnością są wskazówką dla społeczeństwa, szkół, różnych instytucji, jak pomagać i wspierać inspirująco dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny.

Sport, muzyka, działalność kulturalna i społeczna mogą pomóc nie tylko w osiąganiu sukcesów w tych dziedzinach. Pomagają także niepełnosprawnym z różnymi dysfunkcjami radzić sobie z codziennością i pokazują jak mogą i potrafią oni czerpać radość z życia.

Piękny mini koncert fortepianowy w wykonaniu Grzegorza Płonki był przysłowiową kropką nad i. Agata Tomaszewska, prezeska Fundacji ING Dzieciom pożegnała obecnych z nadzieją na następne, równie ciekawe spotkanie.

Dodajmy, bardzo inspirujące i motywujące. Bardzo potrzebne. Bez względu na posiadane, lub nie, jakiekolwiek dysfunkcje i niepełnosprawności.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 18.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również