
W Pałacu Prezydenckim 30 kwietnia odbyło się siódme spotkanie w ramach „Forum Deinstytucjonalizacji: uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja” poświęcone centrom usług społecznych jako środowiskowemu modelowi działań pomocowych na poziomie lokalnym.
Do uczestników i organizatorów Forum Prezydent RP Andrzej Duda skierował list, w którym napisał m.in.
„Z uznaniem odnoszę się do pracy wszystkich osób i organizacji angażujących się na rzecz rozwoju usług społecznych w Polsce. Dziękuję też, że podejmują Państwo dzisiaj refleksję nad centrami tych usług jako środowiskowym modelem działań pomocowych na poziomie lokalnym. Ufam, że będzie to okazja do dyskusji o dotychczasowych doświadczeniach i o ważnych wyzwaniach na przyszłość.”
W konferencji zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP z inicjatywy Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju wzięła udział minister Małgorzata Paprocka, szef Kancelarii Prezydenta RP oraz doradcy Prezydenta RP prof. Marek Rymsza, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Uczestnikami Forum byli także przedstawiciele centrów usług społecznych i regionalnych ośrodków polityki społecznej, samorządowcy oraz eksperci z dziedziny polityki społecznej.
Forum było okazją do podsumowania pięciu lat funkcjonowania ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. W tym czasie w polskich gminach powstało ponad 120 centrów usług społecznych. Dyskutowano również o przyszłości centrów usług społecznych.
Centrum usług społecznych to nowoczesna instytucja działająca w formule jednego okienka. Zainteresowani mieszkańcy mogą uzgodnić z pracownikami centrum pakiety usług dopasowane do potrzeb, zarówno swoich indywidualnych, jak i rodzinnych, korzystając z różnorodnych form wsparcia świadczonych przez lokalnych usługodawców.
Podczas Forum zostały także zaprezentowane rekomendacje opracowane przez Radę ds. Społecznych dotyczące procesu deinstytucjonalizacji działań pomocowych: „Dziesiątka dla deinstytucjonalizacji”. Dokument stanowi podsumowanie dorobku cyklu spotkań odbywających się w latach 2021–2025 w ramach Forum Deinstytucjonalizacji.
Zgodnie z tym dokumentem polityka deinstytucjonalizacji to:
1. uśrodowiskowienie działań pomocowych,
2. zorientowanie na dobrostan osób korzystających ze wsparcia,
3. budowanie zintegrowanego oraz zakorzenionego lokalnie środowiskowego systemu wsparcia oferującego szeroką gamę rozwiązań,
4. koordynowanie działań różnych podmiotów,
5. rozwijanie pracy socjalnej, w tym rozwój metodyki pracy środowiskowej,
6. podejmowanie działań publicznych na rzecz wzmocnienia specjalistów świadczących usługi społeczne,
7. upowszechnianie mieszkalnictwa wspomaganego, opieki wytchnieniowej, dostępu do asystencji osobistej i poradnictwa,
8. wzmacnianie podejścia horyzontalnego w programowaniu działań publicznych,
9. odchodzenie od resortowości w funkcjonowaniu ministerstw i urzędów administracji publicznej,
10. niezgoda na działania pozorne.
„Forum Deinstytucjonalizacji: uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja” to organizowany w ośrodku prezydenckim z inicjatywy Rady do spraw Społecznych Narodowej Rady Rozwoju cykl debat decydentów publicznych, ekspertów i praktyków, służący upowszechnianiu podejścia środowiskowego w organizowaniu wsparcia w różnych obszarach działań pomocowych. Ten cykl debat eksperckich służył właściwemu ukierunkowaniu wdrażanej w Polsce, podobnie jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, polityki deinstytucjonalizacji działań pomocowych.
W pracach Forum przyjęto, że istotą zmian jest upowszechnianie środowiskowego modelu wsparcia, w którym pomoc udzielana jest w sposób możliwie uspołeczniony, pozwalający ludziom korzystającym z pomocy pozostawać w swoim środowisku życia, w domu, w rodzinie. Formy i zakres wsparcia są przy tym uzgadnianie z mieszkańcami. Ten kierunek oddają trzy określenia wyeksponowane w tytule cyklu spotkań: uspołecznienie – oznaczające dążenie do pełnego wykorzystania potencjału usługodawców z sektora obywatelskiego, upodmiotowienie – oznaczające dbałość o wzmocnienie i podmiotowe traktowanie usługobiorców, oraz personalizacja – oznaczająca szycie usług na miarę, dostosowanych do realnych potrzeb mieszkańców i społeczności.
Info: prezydent.pl, fot. Łukasz Błasikiewicz, Przemysław Keler / KPRP
Data publikacji: 02.05.2025 r.
