Zabawę poprzedziła jednak intensywna praca. Dzień wcześniej w piątek 23 września odbyła się konferencja organizowana w ramach Ogólnopolskiego Forum Integracji Społecznej, którą swoim patronatem honorowym objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Spotkanie swoimi przemówieniami i prelekcjami uświetnili posłowie na Sejm Marek Plura i Janusz Gut-Mostowy, Janusz Majcher burmistrz Zakopanego, Krzysztof Kosiński z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego, Małgorzata Domagała z FIRR, Agata Wojtowicz prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej oraz Joanna Staszak z Urzędu Miasta Zakopanego.
Dyskusja w panelach
Po przerwie goście podzielili się na 4 grupy i dyskutowali w panelach dyskusyjnych na takie tematy jak: aktywizacja osób starszych, współpraca interdyscyplinarna przeciw wykluczeniu społecznemu, integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych oraz społeczna odpowiedzialność biznesu. Wcześniej jednak odbyło się nagranie do programu „Tematy Dnia” nadawanego w TVP Kraków. Gośćmi Magdaleny Drohomireckiej byli: Aleksander Waszkielewicz – prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i Małgorzata Domagała – wiceprezes Zarządu Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM.
W tym roku zostało wyróżnionych 80 samorządów działających w różny sposób na rzecz osób niepełnosprawnych. – Są to laureaci, którzy wykonują bardzo dobrą pracę na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w swoim środowisku. 80 samorządów, tzn. że w 80 miastach lub powiatach ludziom żyje się lepiej. Ale to jednocześnie oznacza, że we wszystkich innych samorządach, a mamy w Polsce 2500 gmin, 400 powiatów i 16 województw żyje się tak jak się żyło – powiedziała Małgorzata Domagała.
W ubiegłym roku było 40 laureatów czyli nastąpił wzrost o 100 proc. Według wiceprezes POLPROMU samorządów aktywnych jest w Polsce więcej tylko nie zgłaszają swojej działalności. Fundacja bardzo dużą pracę wkłada w to, żeby zachęcić samorządy, które robią coś dobrego, coś ciekawego do promowanie swoich osiągnięć. – Bo nam bardzo potrzeba dobrych praktyk, nam potrzeba świadomości co można w istniejących warunkach prawnych i w istniejących warunkach finansowych samorządów zrobić. A można zrobić bardzo wiele tylko trzeba wiedzieć co i chcieć – podsumowała Małgorzata Domagała.
Aleksander Waszkielewicz stwierdził, że nagrodzone samorządy są w awangardzie, ma jednak nadzieję, że to co dzisiaj wychodzi ponad przeciętność bardzo szybko stanie się normą, do której będą dążyć wszyscy.
FIRR stara się zmieniać nastawienie społeczeństwa do osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim poprzez zmianę przepisów prawa, które z czasem zmienią obyczaje i mentalność. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze dużo do zrobienia we wszystkich sektorach i na wszystkich poziomach.
Dobre praktyki
Drugi dzień również rozpoczął się pracowicie. Poranne spotkanie otworzyła prezentacja Piotra Witka i Justyny Kucińskiej z FIRR na temat „Dostępności informacji elektronicznej”. Następnie swoimi przemyśleniami dotyczącymi uwarunkowań wdrażania ustawy o języku migowym podzieliła się Kajetana Maciejska-Roczan, prezes Polskiego Związku Głuchych. Na koniec przedpołudnia oddano głos bohaterom wieczornej Gali. Samorządowcy prezentowali nagrodzone projekty, chwalili się rezultatami, opowiadali o trudzie pracy włożonym w przedsięwzięcie, o problemach na jakie napotykali oraz o planach na przyszłość.
Statuetki, dyplomy i nagrody specjalne
Galę otworzył i znakomicie poprowadził Krzysztof Najbor aktor Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Publiczność z kolei rozgrzał i wprawił w dobry nastrój góralski zespół znany na całym świecie „Trebunie tutki”. Następnie przystąpiono do wręczania statuetek i wyróżnień.
Nagrody specjalne w tegorocznej edycji konkursu „Samorząd równych szans” przyznali również Minister Elżbieta Radziszewska – pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Polski Związek Głuchych. Tego wieczora swoje nagrody rozdało również Zakopane (w konkursie Zakopane bez Barier) oraz fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM (Lider Równych Szans).
Lista laureatów konkursu Samorząd Równych Szans 2011:
(w poszczególnych grupach kolejność alfabetyczna)
Zdobywcy złotych statuetek i tytułu
· SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
· SZCZECIN
Zdobywcy statuetek i tytułu
· CIECHOCINEK
· DĘBICA
· KATOWICE
· KRAKÓW
· POWIAT MIELECKI
· POWIAT MRĄGOWSKI
· POWIAT POLICKI
· RACIBÓRZ
· RADOM
· ŚWIDNICA
· TCZEW
· WEJHEROWO
· ZAKOPANE
Zdobywcy wyróżnień i tytułu
· GLIWICE
· ŁAŃCUT
· POWIAT BIELSKI
· POWIAT BOCHEŃSKI
· POWIAT BUSKI
· POWIAT DĄBROWSKI
· POWIAT GŁOGOWSKI
· POWIAT GRODZISKI
· POWIAT JAWORSKI
· POWIAT KAMIENNOGÓRSKI
· POWIAT KLUCZBORSKI
· POWIAT KOSZALIŃSKI
· POWIAT KROŚNIEŃSKI
· POWIAT ŁASKI
· POWIAT NOWODWORSKI
· POWIAT NOWOSOLSKI
· POWIAT OPOCZYŃSKI
· POWIAT OŚWIĘCIMSKI
· POWIAT PILSKI
· POWIAT POLKOWICKI
· POWIAT PROSZOWICKI
· POWIAT SANOCKI
· POWIAT STRZELECKO-DREZDENECKI
· POWIAT SZAMOTULSKI
· POWIAT ZDUŃSKOWOLSKI
· SZKLARSKA PORĘBA
· ŚWIEBODZICE
· WĄGROWIEC
· ZABRZE
Zdobywcy tytułu
· LĘBORK
· NOWY TARG
· POWIAT BIAŁOBRZESKI
· POWIAT CIESZYŃSKI
· POWIAT EŁCKI
· POWIAT JELENIOGÓRSKI
· POWIAT ŁOMŻYŃSKI
· POWIAT MIECHOWSKI
· POWIAT MŁAWSKI
· POWIAT MYŚLIBORSKI
· POWIAT NAMYSŁOWSKI
· POWIAT OSTRZESZOWSKI
· POWIAT PIOTRKOWSKI
· POWIAT PISKI
· POWIAT PŁOCKI
· POWIAT PŁOŃSKI
· POWIAT PUŁAWSKI
· POWIAT PUŁTUSKI
· POWIAT SĘPOLEŃSKI
· POWIAT SIERADZKI
· POWIAT SKARŻYSKI
· POWIAT SŁUPECKI
· POWIAT ŚREDZKI
· POWIAT ŚREMSKI
· POWIAT ŚWIECKI
· POWIAT TRZEBNICKI
· POWIAT TUCHOLSKI
· POWIAT WADOWICKI
· POWIAT WĄBRZESKI
· POWIAT WEJHEROWSKI
· POWIAT WIERUSZOWSKI
· POWIAT WROCŁAWSKI
· POWIAT ZŁOTORYJSKI
· POWIAT ZWOLEŃSKI
· STALOWA WOLA
· WARSZAWA-BIAŁOŁĘKA