Serwis internetowy firmy Speedmail zajął pierwsze miejsce w opinii konsultantów analizujących dostępność stron www operatorów pocztowych działających w Polsce. W finalnym zestawieniu, uwzględniającym także opinie ekspertów, Speedmail zajął trzecie miejsce na 15 badanych firm zajmujących się doręczaniem listów i paczek. Pełne wyniki badania zostały opublikowane w „Rankingu dostępności serwisów internetowych firm pocztowych”, opracowanym na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Celem opracowania było zbadanie dostępności i użyteczności stron internetowych, ich wersji mobilnych oraz aplikacji przedsiębiorstw telekomunikacyjnych i pocztowych. W pierwszym etapie eksperci sprawdzili zgodność serwisów z wytycznymi WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines). Etapem drugim było badanie prowadzone przez konsultantów – osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, polegające na realizacji konkretnych zadań w obrębie serwisu.
W opinii użytkowników z niepełnosprawnościami pierwsze miejsce pod względem dostępności zajął serwis speedmail.pl. W rankingu ostatecznym, sumującym wyniki obu etapów badań, pierwsze miejsce zajęły ex aequo GLS Group (gls-group.eu) oraz Geis (geis.pl) zdobywając 42 punkty na możliwych 54. Trzecie miejsce zajął Speedmail z wynikiem 41 punktów.
– „Staramy się nieustannie podnosić jakość naszych usług oraz obsługi klienta, do której należy również funkcjonalność strony internetowej czy aplikacji konsumenckiej. Ranking zwrócił nam jednocześnie uwagę na te elementy, które jeszcze wymagają dopracowania. Aktualizując nasze serwisy weźmiemy te zalecenia pod uwagę, tak by w kolejnym badaniu zdobyć jeszcze wyższą notę” – mówi Janusz Konopka, prezes spółki Speedmail.
W końcowym wyniku rankingu jedynie sześć z badanych serwisów oceniono pozytywnie jeśli chodzi o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Dziewięć otrzymało notę niedostateczny, a większość nie poprawiła swojego wyniku z poprzednich lat. Pokazuje to, jak wiele jest jeszcze do zrobienia jeśli chodzi działania firm pocztowych, mające na celu walkę z cyfrowym wykluczeniem. Dzięki pozytywnym przykładom wyróżnionych operatorów widać jednak, że branża pocztowa mocniej dostrzega te potrzeby i staje się coraz bardziej innowacyjna także w zakresie dostępności.
pr/, fot. freepik.com
Data publikacji: 20.01.2022 r.