Światowi eksperci w zakresie opieki wytchnieniowej spotkają się we Wrocławiu

Rozpoczyna się rekrutacja uczestników 13. międzynarodowej konferencji ISBA (international Short Break Association – największego i najbardziej wpływowego wydarzenia w branży opieki zdrowotnej i społecznej, które w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce – we Wrocławiu, 12-14 września.

ISBA 2023 to goście, którzy przyjeżdżają z najbardziej oddalonych zakątków świata, ponad 27 lat doświadczenia i 12 spotkań, między innymi w australijskim Sydney, na Florydzie w Stanach Zjednoczonych czy w Paryżu. We wrześniu 2023 – po raz pierwszy w Polsce, spotkamy ekspertów i ekspertki z 5 kontynentów i przynajmniej 16 krajów: USA, Kanada, Chile, Australia, Indie, Iran, Chorwacja, Austria, Czechy, Polska, Niemcy, Wlk. Brytania, Irlandia, Islandia, Hiszpania i Portugalia.

Od początku działalności (1995 r.) do społeczności ISBA przyłączyło się ponad 3 000 osób z ponad 20 krajów świata. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja uczestników konferencji, którzy wspólnie będą omawiać i kształtować trendy dotyczące polityki społecznej.

Opieka wytchnieniowa inaczej zwana „krótką przerwą”
Opieka wytchnieniowa, zwana też „krótką przerwą”, jest kluczowa dla wielu rodzin, w których pojawiła się niepełnosprawność. To forma wsparcia, która kieruje się przede wszystkim w stronę rodzica, współmałżonka czy krewnego osoby z niepełnosprawnością lub wymagającej wsparcia np. ze względu na dolegliwości wieku starczego. Dzięki „krótkiej przerwie” stali opiekunowie zyskują czas dla siebie: na zwykły, potrzebny każdemu odpoczynek, spotkanie z rodziną, znajomymi, ale też na wizytę w urzędzie, u lekarza czy w szpitalu.

„Krótka przerwa” może przybierać różne formy. To może być zarówno tygodniowy czy dwutygodniowy, całodobowy pobyt osoby z niepełnosprawnością w dedykowanym pokoju / mieszkaniu, jak w przypadku wrocławskiego Mieszkania Opieki Wytchnieniowej Fundacji „Potrafię Pomóc”. To może też być „Adventure Therapy”, jaką prowadzi Fundacja Imago, organizując dla osób z niepełnosprawnościami wyprawy w góry czy do lasu. Uczestnikom wycieczek towarzyszą asystenci, a stali opiekunowie mają czas na zajęcie się własnymi sprawami.

Taka forma pomocy, uwzględniająca potrzeby stałego opiekuna, jest niezwykle ważna, bo – jak szacuje Don Williamson z Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy (ISBA) – aż w 80 proc. przypadków rola stałej opieki nad osobą z niepełnosprawnością przypada najbliższym, tylko w 20 proc. przejmują ją wyspecjalizowane instytucje. Zdarza się, że stały opiekun sprawujący 24-godzinny nadzór, nie może liczyć na żadną pomoc z zewnątrz. To bardzo trudne sytuacje, które mogą prowadzić do wypalenia, depresji, skrajnego zmęczenia. Dlatego przerwa jest tak potrzebna.

Organizatorzy konferencji
Wrocławską konferencję organizuje Fundacja Imago. Współorganizują ją dwie inne działające we Wrocławiu organizacje: Fundacja Potrafię Pomóc i Stowarzyszenie Bonitum.

– Z własnego doświadczenia wiem, że uczestnictwo w konferencji ISBA stanowi unikatową okazję, aby stać się częścią ogólnoświatowej wspólnoty ludzi, którzy nie wahają się wytyczać nowych ścieżek, oferując jednocześnie swoje zasoby, rady i opiekę innym. Po raz pierwszy uczestniczyłem w konferencji ISBA w 2014 roku, a teraz – zaledwie dziewięć lat później – wydarzenie to odbędzie się w 2023 roku u nas w Polsce” – mówi Piotr Kuźniak, prezes Fundacji Imago oraz prezes Stowarzyszenia ISBA 2021-2023.

Program wrocławskiej konferencji
Uczestnicy konferencji we Wrocławiu spotkają się między 12 a 14 września, ale już teraz za pośrednictwem strony ISBA https://isba.me/pl/ można się zarejestrować i zadeklarować swój udział. Program tegorocznej konferencji jest bardzo szeroki. To 6 wykładów plenarnych, 2 panele dyskusyjne, sesje networkingowe i 37 warsztatów przygotowanych przez ekspertów i ekspertki z 16 krajów z 5 kontynentów: Indii, USA, Kanady, Polski, Australii, Islandii, Czech, Wielkiej Brytanii, Chile, Chorwacji, Niemiec, Austrii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Iranu.
Warsztaty obejmą 6 zakresów tematycznych, będzie mowa między innymi o formach wsparcia wypracowanych w różnych krajach, jak na przykład home-sharing – tymczasowym goszczeniu osób z niepełnosprawnościami przez niespokrewnione z nimi rodziny. Będą warsztaty poświęcone innowacjom w dziedzinie opieki wytchnieniowej, deinstytucjonalizacji, wsparciu imigrantów i uchodźców czy turystyce dostępnej dla wszystkich.

Saeed Zaroori z iranu – pasjonat sportów ekstremalnych, osoba na wózku
Oprócz warsztatów prowadzonych przez praktyków z obszaru opieki wytchnieniowej, zdrowotnej oraz spraw społecznych w czasie konferencji będzie można posłuchać prezentacji „keynote speakerów” – rozpoznawalnych w świecie ekspertów związanych z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami lub samych osób z niepełnosprawnościami, które inspirują i przynoszą nadzieję.

Jednym z nich będzie Irańczyk, Saeed Zaroori. Saeed pasjonuje się turystyką, także ekstremalną, jest poszukiwaczem przygód. W dzieciństwie zdiagnozowano u niego dystrofią mięśniową, jest osobą na wózku. Mimo to mężczyzna nurkował z butlą i bez, zjeżdżał na linie i latał paralotnią. Punktem zwrotnym w jego życiu – momentem kiedy zdał sobie sprawę, że niepełnosprawność nie stanowi bariery, by w pełni poznawać świat – stała się współpraca z organizacjami pozarządowymi i wyjazd na konferencję w Indiach.

To rozpoczęło szereg działań, wśród których jest między innymi stworzenie zespołu poszukiwaczy przygód (Iranian Adventurers with Disabilities Team, IADT), który opracowuje wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami, tworzy dostępne narzędzia umożliwiające udział w różnych przygodach, a także doradza hotelom i ekologicznym pensjonatom w Iranie w sprawach dotyczących udogodnień. Chociaż Saeed działa w kraju, gdzie nadal niewiele hoteli, pociągów, autobusów i taksówek jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, mężczyzna opracowuje teraz możliwości uprawiania sportów ekstremalnych przez osoby z niepełnosprawnościami, wprowadzając do ich życia nowe perspektywy i wspólnie przekraczając ograniczenia.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie https://isba.me/pl/home-pl/

pr/

Data publikacji: 10.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również