Szef PFRON: systematycznie zwiększamy dofinansowanie działań organizacji pozarządowych
- 18.12.2019
Systematycznie zwiększamy dofinansowanie na projekty realizowane przez organizacje pozarządowe – powiedział PAP prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że w 2019 r. Fundusz przeznaczył prawie 330 mln zł na działania 460 takich organizacji.
Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w rozmowie z PAP podkreślił, że budżet PFRON-u na rok 2019 wynosił blisko 5,5 mld zł, z czego prawie 3,5 mld przeznaczono na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Dodał, że w następnym roku prognozowany budżet wyniesie 6 mld złotych.
– Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest głównym zadaniem PFRON-u i na to przeznaczamy większość środków. Mamy jednak również inne kierunki działania: pomagamy samorządom – wojewódzkim i powiatowym, realizujemy wiele programów i projektów aktywizujących osoby niepełnosprawne, organizujemy konkursy dla trzeciego sektora – mówił Michałkiewicz. – Widzimy, że te organizacje są najbliżej osób potrzebujących i skutecznie organizują potrzebną pomoc – dodał.
– Systematycznie zwiększamy dofinansowanie na projekty realizowane przez organizacje pozarządowe. Chociaż to samorządy są naturalnym partnerem dla trzeciego sektora, to również PFRON chce wspierać działania na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – przekonywał Michałkiewicz. Dodał, że PFRON wspiera działania na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, ich rehabilitacji i aktywizacji społecznej.
Michałkiewicz zaznaczył również, że dzięki pieniądzom PFRON-u co roku udaje się zorganizować liczne kursy, warsztaty, turnieje sportowe, koncerty czy festiwale, a wsparciem objęte są osoby ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności.
– Środki Funduszu umożliwiają zarówno zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami, jak i wzrost ich aktywności w różnych dziedzinach życia, zapewnienie dostępu do informacji, poprawę jakości funkcjonowania oraz upowszechnianie pozytywnych postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych – powiedział.
– Fundusz dofinansowuje też wkład własny dla organizacji, które startują w programach wykorzystujących środki europejskie – dodał. Podkreślił jednocześnie, że konkursy dla trzeciego sektora obejmują zarówno umowy jednoroczne, jak i wieloletnie. – W ten sposób zabezpiecza się między innymi działalność placówek udzielających pomocy w zakresie rehabilitacji ciągłej – wytłumaczył. (PAP)
Dorota Stelmaszczyk
Data publikacji: 18.12.2019 r.