Szefowa centrum rehabilitacji: chodzi o przywrócenie godności żołnierzowi

Przywrócenie godności żołnierzowi, który zamierza wrócić do służby i chce dalej walczyć w obronie kraju, to najlepsza ocena naszej pracy, jaką możemy otrzymać od pacjentów, dla których przygotowaliśmy protezy – powiedziała PAP 25 października kierowniczka centrum rehabilitacji w Kijowie Ołeksandra Mostepan.

W Kijowie odbył się „dzień protetyki sportowej” zorganizowany przez Centrum Rehabilitacji U+system. Weterani wojny z Rosją już wyposażeni w protezy z centrum mogli strzelać z łuku, podczas gdy inni otrzymali nowe protezy i mogli je od razu przetestować, w czym pomagał im obecny na miejscu specjalista.

Centrum ma program pomocy, który powstał wiosną 2022 roku i stopniowo, w miarę trwania działań wojennych, przeszedł od zapewniania doraźnej opieki medycznej do kompleksowej rehabilitacji.

„Głównym celem powstania centrum było połączenie opieki medycznej, chirurgii, rehabilitacji fizycznej, protetyki kończyn, wsparcia psychicznego, protetyki słuchu, a po zakończeniu rehabilitacji – zatrudnienie naszych weteranów” – przekazała PAP Mostepan.

Prowadzony przez nią ośrodek dąży do wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą przywrócić osobie po amputacji funkcjonalność ciała w jak największym stopniu i umożliwić jej pełny udział w życiu społecznym.

Do tej pory pomoc otrzymało w centrum ponad 1500 osób. Pacjenci otrzymali ponad 350 protez.

Z czasem centrum zaczęło organizować w mieście wydarzenia sportowe, łącząc je z zakładaniem weteranom uprzednio przygotowanych, indywidualnie dostosowanych protez. Ośrodek jako jedyna placówka tego typu w Ukrainie posiada mobilne zespoły protetyczne.

„Zaczęliśmy to (zakładanie protez – PAP) organizować podczas uprawiania różnych sportów: (takich jak) piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka, jazda konna, golf. Staraliśmy się więc zaangażować chłopców w różne aktywności sportowe. Po pierwsze, aby ich zjednoczyć, pokazać, że jest to możliwe. Po drugie, mamy już społeczność ludzi, którzy komunikują się ze sobą i wspierają się nawzajem” – zaznaczyła Mostepan.

„Jest to również dobra motywacja dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rehabilitacją. Mogą zobaczyć na przykładzie innych weteranów, że to się da zrobić. Że można odzyskać pełnię życia nawet po utracie kończyny” – podkreśliła Mostepan. (PAP)

Z Kijowa Iryna Hirnyk, fot. pexels.com

Data publikacji:: 28.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również