Szefowa MRPiPS: realizujemy wiele działań na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych

Szefowa MRPiPS: realizujemy wiele działań na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych

Proponujemy szereg programów dla seniorów, przywróciliśmy wiek emerytalny, podnieśliśmy najniższe emerytury – wskazała 6 grudnia minister rodziny Elżbieta Rafalska. W siedzibie resortu podsumowano trzy lata jego pracy.

Rafalska podkreśliła, że w ciągu trzech lat znacząco poprawiła się także sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Zaznaczyła, że potwierdzają to m.in dane Głównego Urzędu Statystycznego i oceny unijne.

Rafalska podkreśliła, że resort uruchomił lub kontynuuje wiele programów, które mają tworzyć warunki dla rozwoju aktywności osób starszych, otaczać ich opieką i wspierać seniorów w codziennym życiu. Podniosła, że planowana jest m.in. nowa odsłona programu „Senior plus”, służącego rozbudowie sieci dziennych domów opieki i klubów dla osób starszych. Wymieniła także program „Opieka 75 plus”, którego celem jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że rząd chce także budować nowoczesny system wsparcia osób niepełnosprawnych. Przypomniała, że od 1 stycznia będzie obowiązywał tzw. solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. – Mówimy tu o wsparciu osób niepełnosprawnych i rehabilitacji społecznej, zawodowej, ale też leczniczej i o promowaniu rozwiązań nowatorskich – powiedziała Rafalska.

Obecny na konferencji wiceminister Krzysztof Michałkiewicz wskazywał też m.in. na program wsparcia dla osób niepełnosprawnych „Za życiem” oraz realizowaną mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. – Podnosimy świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Są to świadczenia niepodnoszone od lat. Przypomnijmy, że renta socjalna wzrosła o prawie 40 proc. – przypomniał. (PAP)

kkr/ ktl/ mchom/ dsr/ joz/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również