Prace Sasnala, Kuryluk i Zamojskiego na aukcji dla Domu Autysty

Prace Sasnala, Kuryluk i Zamojskiego na aukcji dla Domu Autysty

Ponad 110 prac zostanie zlicytowanych w sobotę, 8 grudnia w Poznaniu podczas charytatywnej aukcji, z której dochód trafi na budowę domu dla dorosłych osób z autyzmem. Prace na aukcję przekazali m.in Ewa Kuryluk, Honza Zamojski, Ryszard Kaja czy Wilhelm Sasnal.

Przedsięwzięcie organizuje Fundacja Dom Autysty przy wsparciu Centrum Kultury Zamek. W zeszłym roku wpływy z aukcji przekroczyły 100 tys. zł. Założona przez rodziców osób z autyzmem fundacja niedługo rozpocznie budowę pierwszej w Poznaniu placówki dla dorosłych, niesamodzielnych autystów.

– Licytowane dzieła sztuki to obrazy, fotografie, rzeźby, a także – w tym roku po raz pierwszy – plansze z komiksów. Prace przekazali tak znani artyści jak Ewa Kuryluk, Honza Zamojski, Tomasz Samojlik, Ryszard Kaja czy Wilhelm Sasnal oraz najbardziej rozpoznawalny w Poznaniu twórca street artu – Noriaki. Są prace profesorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Marka Jakuszewskiego, Andrzeja Wielgosza, Andrzeja Leśnika czy Piotra C. Kowalskiego – poinformował prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski.

Jak dodał, cena wywoławcza wszystkich prac to 100 zł. Katalog można obejrzeć na portalu Artinfo.pl, za którego pośrednictwem można także licytować na odległość.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci – po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.

W październiku marszałek województwa wielkopolskiego podpisał z władzami fundacji umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy placówki. Koszt realizacji inwestycji wyniesie niemal 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie to prawie 2 mln zł.

W ubiegłym roku poznańska rada miasta zgodziła się na przekazanie fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki.

Pierwsze prace nad budową Domu Autysty mają ruszyć wiosną 2019 roku, a pierwszych domowników placówka przyjmie za dwa lata. Docelowo w obiekcie zamieszka kilkunastoosobowa grupa dorosłych osób z autyzmem. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. pixabay.com

Data publikacji: 08.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również