Szwed: zadania na rzecz niepełnosprawnych zapisane w Funduszu Solidarnościowym będą realizowane

Wszystkie zadania na rzecz niepełnosprawnych, które są zapisane w Funduszu Solidarnościowym, będą realizowane. Pieniądze na te cele są zapewnione – mówił 17 grudnia wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed podczas senackiej debaty nad ustawą ws. finansowania 13. emerytur z Funduszu Solidarnościowego.

Podczas debaty senatorowie pytali przedstawiciela rządu m.in. o powody finansowania “trzynastych emerytur” z funduszu, który – jak mówili – z założenia miał służyć osobom z niepełnosprawnością. Senatorowie opozycji oceniali, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest łamaniem reguły wydatkowej.

Szwed przytoczył pismo z Ministerstwa Finansów, w którym podkreślono, że “wydatki z Funduszu od początku jego istnienia nie wpływają na kwotę limitu wynikającą ze stabilizującej reguły wydatkowej, jak również nie są objęte tą regułą”. “Natomiast Fundusz jest elementem sektora finansów publicznych, zatem jego wynik wpływa na wynik całego sektora finansów publicznych” – zaznaczył resort.

Senator Magdalena Kochan (KO) pytała, czy rząd nie zawęził zadań finansowanych z Funduszu. – Czy ten Fundusz wyrówna emerytury EWK? Czy ten Fundusz zaspokoi potrzeby i wykona wyrok Trybunału Konstytucyjnego dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami? – pytała Kochan.

Szwed przyznał, że problemy te są znane od dłuższego czasu. – Zgadzam się, że problem dotyczący emerytur EWK i wykonania wyroku TK jest przed nami. Jesteśmy w tej sprawie otwarci na propozycje, ale nie przy okazji zmiany tego Funduszu, bo to nie ta materia – powiedział.

Szwed po raz kolejny zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia realizacji programów finansowanych dotychczas ze SFWON. Dodał, że w tym roku z Funduszu finansowane są m.in. programy dotyczące usług opiekuńczych, opieki wytchnieniowej, centr opiekuńczo-mieszkalnych i asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Wiceszef MRPiPS, odpowiadając na pytania senatorów, zapewniał także, że Fundusz Rezerwy Demograficznej nic nie straci na tej operacji. – Będzie zaciągnięta pożyczka, która będzie spłacona z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – powiedział.

Senatorowie opozycji wielokrotnie zarzucali, że projekt ustawy został zgłoszony jako poselski, aby pominąć etap konsultacji publicznych. Senator Leszek Czarnobaj (KO) pytał, czy ktokolwiek z pracowników MRPiPS pracował przy tym projekcie.

– W naszym ministerstwie nie trwają prace nad tym projektem – odpowiedział wiceszef MRPiPS. Senator Czarnobaj poprosił jednak o odpowiedź na piśmie, czy wiceminister Szwed lub którykolwiek z pracowników resortu uczestniczył w pracach związanych z powstaniem tej ustawy. (PAP)

Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska, fot. wikipedia org (CC BY 3.0)

Data publikacji: 17.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również