Te panie mogą być wzorem – gala Lady D. 2019

W siedzibie „Dziennika Zachodniego” w Sosnowcu 9 maja odbyła się uroczysta gala konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek, Tytuły honorowe Lady D. (Lady Disabled – Dama z Niepełnosprawnością) zostały przyznane paniom z niepełnosprawnością z województwa śląskiego, wyróżniającym się aktywnością w różnych dziedzinach życia.

Była to już 17. edycja tego wydarzenia, zainicjowanego i organizowanego przez deputowanego do Parlamentu Europejskiego Marka Plurę, pierwsza odbyła się w 2002 roku. Od tego czasu finały Lady D. odbywały się już m.in. w Katowicach, Sejmie RP i Parlamencie Europejskim w Brukseli. Od 2011 roku Konkurs nosi imię Ś.P. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, wielkiej orędowniczki konkursu.

Otwierając uroczystość europoseł wyjaśnił, że ten konkurs to nie wybór miss piękności, aczkolwiek wszystkie nominowane i uhonorowane panie są piękne swoją wewnętrzną siłą i urodą swego działania. – Ladies D. to przede wszystkim silne, mądre kobiety, które skupione są głównie na pomocy innym, nie sobie. Niepełnosprawność stanowi dla nich dodatkowe wyzwanie, które te wspaniałe dziewczyny pokonują, czasem z trudem, ale zawsze z radością i niebywałą urodą duszy. To zaś pomaga radzić sobie z własnymi kłopotami i spełniać własne marzenia nam wszystkim, niezależnie od sprawności i niepełnosprawności – podkreślał europoseł.

Konkurs z założenia oddaje też ducha, ratyfikowanej zarówno przez Polskę, jak i przez Unię Europejską, Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
– Realizujemy w ten sposób zapis artykułu 6. Konwencji, który mówi, że Państwa – Strony podejmą wszelkie stosowne kroki dla zapewnienia kobietom pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej, w celu zagwarantowania im pełnej dostępności do fundamentalnych swobód i praw człowieka określonych w niniejszej Konwencji – wyjaśniał Marek Plura.

Wręczono tytuły Lady D. laureatkom konkursu w pięciu kategoriach głównych oraz laureatkom z kilkunastu poszczególnych powiatów, z których zgłoszone zostały kandydatki.

Kategorie główne
Katarzyna Stachowicz z Dąbrowy Górniczej – wyróżnienie specjalne Lady D. 2019
W 2016 roku zachorowała na nowotwór piersi, zaangażowała się w działania, aby zabieg profilaktycznej mastektomii był bezpłatny. Jej akcja „Pokonaj Raka Piersi” przyczyniła się do zmian przepisów, dzięki w Polsce podwójna, profilaktyczna mastektomia stała się refundowana.
Nie wstydzi się publicznie mówić o swojej chorobie, organizuje szereg akcji, konferencji zachęcając Polki do badań profilaktycznych. Nigdy się nie poddaje, wspiera kobiety w ich walce z chorobą. Świetnie godzi pracę na odpowiedzialnych stanowiskach z działalnością społeczną. Była posłanka, obecnie radna Sejmiku Województwa Śląskiego

Magdalena Wójcik z Bielska-Białej – Lady D. 2019 w kategorii Dobry Start
Urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową lecz mimo tego i licznych operacji już jako uczennica zaczęła uprawiać sport, odnosząc sukcesy w wyciskaniu sztangi leżąc i lekkoatletyce.
Studiowała na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, kończąc dwie specjalizacje, następnie filologię angielską – specjalizację tłumaczeniową na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i jeszcze Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim dla tłumaczy tekstów specjalistycznych.
Pracuje jako lektor języka angielskiego w szkole językowej.
Uczestniczyła w sesjach zdjęciowych i pokazie mody osób z niepełnosprawnością.

Anna Migała z Bytomia – Lady D. 2019 w kategorii Kariera Zawodowa
Dziecięce porażenie mózgowe nie przeszkodziło jej w ukończeniu kilku kierunków studiów i szeregu szkoleń. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim, Zarządzania i Marketingu na AWF w Katowicach i kursu psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Łodzi.
Pracuje w Fundacji Rodzin Polskich im. Jana Pawła II w Świętochłowicach i jako wolontariusz w Parafii Podwyższenia Krzyża w Bytomiu.
Obok pracy psychoterapeuty, sporo czasu poświęca też projektom artystycznym. Jej pasją jest pisanie scenariuszy i realizacja etiud teatralnych z młodzieżą.
W pracy z uczniami, zwraca uwagę młodych na problemy, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością. Napisała też 10 opowiadań psychoedukacyjnych dla dzieci o tej tematyce.

Elżbieta Markowska z Częstochowy – Lady D. 2019 w kategorii Zaangażowanie Społeczne
Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, członek Zarządu Federacji Stowarzyszeń Amazonek w Polsce. Prowadzi Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów. Sama jest Amazonką, od wielu lat służy wsparciem psychologicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi.
Stowarzyszenie, którego jest prezesem realizuje różne akcje profilaktyczne „Marsz Różowej Wstążki” czy „Dni Otwarte u Amazonek”.
Nigdy nie odmawia pomocy, nie przejdzie obojętnie obok osób, które potrzebują jej wsparcia.

Alicja Szymczak z Pszczyny – Lady D. 2019 w kategorii Kultura i Sztuka
Z zawodu technik analityki medycznej, od prawie 30. lat zajmuje się malarstwem. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna – pejzaże, kwiaty, martwa natura, architektura. Stosuje również różne techniki – akwarelę, pastele, akryl, olej, maluje również na szkle. Ukończyła Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej pod kierownictwem prof. Wiktora Zina, firmowane przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych.
Brała udział w konkursach i plenerach w kraju i za granicą, miała wystawy indywidualne i zbiorowe z klubem plastyków „Zdrzadełko” w Pszczynie, którego jest przewodniczącą.

W uroczystej gali Lady D. 2019 licznie uczestniczyli reprezentanci samorządów, które nominowały do tytułu panie ze swego terenu, przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata kultury i mediów.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 18.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również