Trwa nabór na pilotażowy program kompleksowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Trwa rekrutacja chętnych do udziału w pilotażowym programie kompleksowej rehabilitacji. Jej celem jest ułatwienie podjęcia zatrudnienia osobom, które np. wskutek doznanego urazu nie mogą kontynuować swojej dotychczasowej pracy – powiedział PAP wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy uruchomia projekt, którego celem jest wprowadzenie w Polsce innowacyjnej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych.

Jak wyjaśnił wiceminister Michałkiewicz projekt ma ułatwić podjęcie pracy lub powrót do niej osobom, które wskutek doznanego urazu, schorzenia lub niepełnosprawności nie mogą kontynuować lub podejmować aktywności zawodowej i społecznej.

– Co roku wiele osób z przyczyn losowych traci możliwość wykonywania swojej dotychczasowej pracy np. ulegając wypadkom samochodowym. Projekt dotyczący rehabilitacji kompleksowej ma być skierowany właśnie do tych osób, które nie z własnej winy stały się niesamodzielne. Chcemy, żeby one mogły dalej prowadzić aktywne, niezależne życie – powiedział.

Przypomniał, że podstawy rehabilitacji kompleksowej stworzył już w latach 50. ubiegłego wieku polski lekarz ortopeda Wiktor Dega. – Tradycja jest długa, polska szkoła rehabilitacji była i jest znana na świecie. Bardzo wiele krajów korzystało z tych doświadczeń – dodał.

Wiceminister wyjaśnił, że nowy model rehabilitacji kompleksowej zakłada łączenie wszystkich możliwych działań, których rezultatem będzie powrót osób niepełnosprawnych na rynek pracy oraz do aktywnego życia.

– W ramach tego projektu będą diagnozowane potrzeby osoby, która została do niego zakwalifikowana. Następnie osoba ta będzie mogła otrzymać pełne wsparcie z zakresu rehabilitacji medycznej, zawodowej i psychospołecznej. Program rehabilitacji będzie indywidualnie dostosowany do potrzeb konkretnej osoby – powiedział.

Michałkiewicz podkreślił, że w ramach wsparcia zawodowego uczestnicy otrzymają pomoc doradcy oraz pośrednika pracy w wyborze nowego zawodu – dopasowanego do zainteresowań i obecnych możliwości uczestnika oraz cieszącego się zainteresowaniem pracodawców.

– Eksperci ocenią, czy dana osoba będzie mogła pracować dalej w swoim zawodzie, czy powinna się przekwalifikować. Doradca wskaże jakie są jej mocne strony, czy powinna zdobyć nowe kwalifikacje. W ramach szkoleń ma być także realizowana współpraca z pracodawcami z danego regionu – powiedział Michałkiewicz.

Na etapie pilotażu osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pobytu w czterech ośrodkach w: Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie. Średni czas pobytu jednej osoby w ośrodku to 9 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy. W tym czasie zajęcia prowadzone są przez 6-8 godzin dziennie. Koszt pobytu będzie bezpłatny.

Jak poinformował wiceszef MRPiPS, w ciągu trzech lat wsparciem zostanie objęte 600 osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski. Pilotaż potrwa do września 2022 r. Pierwsi chętni trafią do ośrodków już we wrześniu br.

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie powinny zgłosić się do PFRON (tel.: 22 50 55 600, email: ork@pfron.org.pl). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: http://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl/.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 85,3 mln zł (w tym około 71,9 mln stanowią środki z UE i około 13,4 mln zł stanowią środki budżetu państwa). (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. MRPiPS

Data publikacji: 04.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również