O przedsiębiorstwach społecznych i inwestycji w zdrowie na Forum Ekonomicznym

Europa jutra. Silna, czyli jaka?” – to hasło tegorocznego 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podczas drugiego dnia 29. Forum wiceministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i Krzysztof Michałkiewicz mówili m.in. o tym jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia oraz dlaczego warto zostać przedsiębiorcą społecznym.

– Na zdrowie należy patrzeć także przede wszystkim jako na element kapitału ludzkiego, a więc wiedzy, umiejętności, zdolności i innych przymiotów, które umożliwiają wytwarzanie osobistego, społecznego i ekonomicznego dobrobytu – mówił podczas panelu „Inwestycja a nie koszt – jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia?” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zdrowie to inwestycja
Jak mówił wiceszef resortu, zdrowie jako jeden z elementów kapitału ludzkiego, łączy się silnie z takimi obszarami jak edukacja, rynek pracy, włączenie społeczne itp. Kapitał ludzki natomiast jest kluczowym priorytetem wskazywanym przez dokumenty strategiczne opracowane w ostatnich latach w Polsce. Największe znaczenie ma w tym obszarze oczywiście Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego (SRKL). Zdrowie jest jednym z filarów tej strategii.

– Całościowe spojrzenie narzuca konieczność bardziej kompleksowego, skoordynowanego wspierania osób potrzebujących i pozwala dostrzec ich różnorodne problemy. Tak jak i kapitał ludzki ogółem, zdrowie trzeba rozpatrywać w całym cyklu życia – poczynając od dbania o właściwy rozwój małych dzieci, poprzez ciągłe działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy i zapobieganie wypadkom przy pracy, obejmując też opiekę długookresową i wsparcie dla osób niesamodzielnych. W tym wszystkim oczywiste jest też, że duży nacisk musi być położony na promocję zdrowego stylu zdrowia i działania prewencyjne i profilaktyczne – mówił wiceminister Stanisław Szwed. I dodał, że takiego podejścia i takiego myślenia często brakuje podczas podejmowania decyzji na temat kolejnych programów i reform.

Solidarność społeczna i ekonomiczna
Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz uczestniczył z kolei w panelu „Forum Młodych – Dlaczego Warto zostać przedsiębiorcą społecznym?”. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, ekonomia społeczna i solidarna to ważny element aktywnej polityki społecznej, przekładający się na tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy, szczególnie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zwiększenie dostępności usług społecznych użyteczności publicznej, wspierających m.in. politykę rodzinną, oraz politykę senioralną.

– Pierwszy z nich to sfera koordynacji polityk krajowych i regionalnych. Tutaj główną rolę pełni minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Poza odpowiednim ulokowaniem problematyki w krajowych dokumentach strategicznych i programowych, zawiera on również wsparcie i koordynację działań prowadzonych na szczeblu regionalnym. Kolejnym obszarem jest wsparciem w tworzeniu miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych – wyliczał wiceszef MRPiPS.

Akredytowane Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej są kluczowym elementem systemu wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej (PES) w tym przedsiębiorstw społecznych (PS), a tym samym rozwoju sektora ekonomii społecznej i solidarnej. – Dzięki procesowi akredytacji mamy potwierdzenie wysokiej jakości usług świadczonych przez OWES – podkreślił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Obecnie mamy 61 takich instytucji
Ważną częścią tego obszaru są też wdrażane przez Bank Gospodarstwa Krajowego preferencyjne instrumenty zwrotne dedykowane PES. W efekcie PES korzystają z ponad 2 tys. pożyczek, które ułatwiają im rozwój, ale też przyczyniają się do stworzenia nowych miejsc pracy.

Jak zaznaczył wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, trzeci obszar systemu wsparcia obejmuje działania związane z upowszechnianiem wiedzy o sektorze ekonomii społecznej, w szczególności wśród młodych ludzi, a także tworzeniem warunków do współpracy i rozwijaniem innowacji.

Coroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, nazywane często „polskim Davos”, zaliczane jest do jednego z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Europie Środkowej. To ponad 4 tys. uczestników. W gronie gości znajdują się m.in. przedstawiciele rządów i parlamentarzyści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także m.in. eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów. Pierwszy z trzech dni Forum to sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, liczne prezentacje.

Info i fot. MRPiPS
Data publikacji: 04.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również