Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?
- 02.05.2020
Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy w kontekście zmian ustawowych.
Nowe przepisy dotyczą sytuacji, kiedy lekarz uprawniony do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego jest niedostępny. Ponadto godnie ze znowelizowaną w dniu 31 marca br. ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, lekarz inny niż lekarz medycyny pracy może nie tylko przeprowadzić badanie, ale również wydać stosowne orzeczenie lekarskie.
Warto zwrócić uwagę
- orzeczenie lekarskie będzie ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii,
- przeprowadzenie badania wstępnego lub kontrolnego i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Badania wstępne, kontrolne i okresowe – o czym pracodawca powinien pamiętać
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, o czym mówi artykuł 229 Kodeksu pracy.
Do obowiązkowych badań należą m.in.:
badania wstępne dla osób przyjmowanych do pracy,
- badania kontrolne dla pracowników niezdolnych do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni oraz w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni,
- badania okresowe dla wszystkich pracowników wykonywane w terminie wskazanym w orzeczeniu.
Powyższe przepisy dotyczą dwóch pierwszych rodzajów badań, natomiast obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe został całkowicie zawieszony.
Termin ważności badań
Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Info: MRPiPS, fot. pixabay.com
Data publikacji: 02.05.2020 r.