W czerwcu otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Centrum Opieki Wytchnieniowej zapewni czasową opiekę chorym dzieciom i dorosłym. Ich bliskim pozwoli na odpoczynek lub załatwienie codziennych spraw. W Gdańsku we 10 stycznia zawieszono wiechę na dachu powstającego obiektu. Jego otwarcie planowane jest w czerwcu br.

Na budowie Centrum Opieki Wytchnieniowej (COW) przy ulicy Kopernika w Gdańsku uroczyście zawieszono wiechę na dachu powstającego budynku. – Jedenaście miesięcy temu wbijaliśmy łopatę, później wmurowywaliśmy kamyki węgielne, a dziś zawieszamy wiechę – mówiła niekryjąca wzruszenia prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz. Zaznaczyła, że w czerwcu nastąpi uroczyste otwarcie budynku.

Powstające centrum będzie oferowało pacjentowi pobyt całodobowy w formie 14-dniowych turnusów, pobyt dzienny w godzinach od 8.00 do 18.00, obejmujący zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne lub opiekę wytchnieniową realizowaną w domu chorego, zależnie od potrzeb opiekuna.

W nowoczesnym centrum będzie można także zapisać się na warsztaty dotyczące opieki nad osobą niesamodzielną w warunkach domowych m.in. z pielęgnacji, rehabilitacji i monitorowania procesu opieki poprzez innowacyjne rozwiązania. W przyszłości będzie można także skorzystać ze wsparcia psychologa.

– Będziemy starali się wesprzeć kilka tysięcy osób rocznie – mówiła PAP psycholog Anna Marlęga-Woźniak. Zaznaczyła, że przed przyjęciem pacjentów zespół będzie sprawdzał czy jest w stanie zapewnić mu niezbędną pomoc i opiekę. – Różne schorzenia wymagają różnych oddziaływań, a czasem potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, którego być może nie będziemy mogli zapewnić – stwierdziła.

Zapewniła jednak, że w powstającym centrum zespół będzie mógł zaopiekować się osobami, które będą w zaawansowanym stadium choroby. – Będą to osoby chorujące przewlekle, nieuleczalnie a także z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – podkreśliła. – Nasza opieka będzie dotyczyła osób, które wymagają stałego doglądu, wspierania w każdych czynnościach życiowych – tłumaczyła Marlęga-Woźniak.

Centrum będzie składało się z trzech budynków połączonych łącznikiem. Dla podopiecznych przewidziano łącznie 24 pokoje jedno– i dwuosobowych. Dziennie będzie mogło z niego skorzystać 60 osób, 20 w ramach hospicjum stacjonarnego, 20 w ramach Centrum Opieki Wytchnieniowej i 20 w ramach opieki dziennej.

Inwestycja miała kosztować ok. 20 mln złotych. Wszystko wskazuje na to, że wzrost cen m.in. materiałów budowlanych spowoduje, że budowa będzie kosztowała o 13 mln zł więcej niż zakładano. – Mamy złożone wnioski o dofinansowania, nadal walczymy – przekonywała dyrektor ds. finansów i rozwoju Fundacji Hospicyjnej Agnieszka Wirpszo.

Podkreśliła, że po uroczystym zawieszeniu wiechy, ekipa budowlana rozpocznie montaż okien i drzwi. – Na poziomie -1 jest położona instalacja elektryczna, sanitarna, grzewcza i wentylacyjna. Później wchodzimy na kolejne poziomy i będziemy wyposażać we wszystkie niezbędne urządzenia – tłumaczyła.

Działka przy ul. Kartuskiej w Gdańsku, gdzie powstanie Centrum Opieki Wytchnieniowej, Fundacja Hospicyjna dzierżawi od miasta.

Obecna na uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że ma nadzieję, że takich miejsc będzie w Gdańsku więcej. – Wiem, że jest wiele trudności, z którymi się borykacie, ale macie wielu przyjaciół – mówiła do przedstawicieli Fundacji Hospicyjnej.

Podkreśliła, że wierzy w ten projekt, bo jest on bardzo potrzebny. (PAP)

Piotr Mirowicz, fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Data publikacji: 11.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również