W Częstochowie o aktualnym wsparciu dla OzN

W częstochowskim Urzędzie Miasta eksperci – m.in. z ZUS-u, ale i miejskich podmiotów – tłumaczyli opiekunom osób z niepełnosprawnościami najnowsze przepisy, rozwiązania, dostępne formy pomocy. Bo informacja to punkt wyjścia do uzyskania należnych świadczeń, w których ostatnio sporo się zmieniało.

29 stycznia w sali sesyjnej – oprócz licznie zgromadzonych opiekunów osób z niepełnosprawnościami – zasiedli specjaliści od dynamicznie zmieniających się przepisów dotyczących dostępnych świadczeń i możliwości ich uzyskania. Silną reprezentację miała częstochowska placówka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – z zastępczynią dyrektora ds. świadczeń Leonilą Grzesiak na czele. Obecni byli przedstawiciele miejskich jednostek – naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Agnieszka Grabińska, dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń Piotr Gajda czy naczelniczka miejskiego Wydziału Zdrowia Grażyna Stramska-Świerczyńska.  Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności reprezentowała jego przewodnicząca Bożena Cyga.

Samo spotkanie odbyło się w ogromnej mierze dzięki współdziałaniu miejskiego Wydziału Polityki Społecznej z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, której przewodniczący Tomasz Tyl także był na sali – podobnie jak prowadząca całość wiceprzewodnicząca Rady Beata Mstowska.

–  Dzisiejsze spotkanie wychodzi naprzeciw ogromnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Uzyskają oni pełną informację o tym, z jakich źródeł wsparcia i rozwiązań można korzystać, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Miło jest widzieć na wspólnym posiedzeniu reprezentantów tylu podmiotów i instytucji pomocowych – takie współdziałanie dla lokalnej społeczności jest niezwykle cenne – mówił obecny na spotkaniu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Wydarzenie może stać się początkiem ściślejszej współpracy między częstochowskim oddziałem ZUS a miejskim samorządem w sferze jak najskuteczniejszego informowania środowiska osób z niepełnosprawnościami o pełnym wachlarzu dostępnego dla nich wsparcia – a ta oferta podlega dość dynamicznym zmianom. Chodzi np. o tzw. świadczenie wspierające z ZUS, którego szczegóły właśnie się zmieniły. Od 2025 roku prawo do tego świadczenia zyskują osoby z niższym limitem punktów.

Pierwszym punktem było wystąpienie przedstawiciela Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w zakresie przepisów w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, kart parkingowych i legitymacji osoby z niepełnosprawnością. Prelekcja ZUS dotyczyła świadczenia wspierającego, renty socjalnej, świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz renty rodzinnej. Częstochowskie Centrum Świadczeń informowało o zasiłku pielęgnacyjnym oraz świadczeniu pielęgnacyjnym i specjalnym zasiłku opiekuńczym po zmianach przepisów. Z kolei MOPS dostarczył aktualnych informacji o wsparciu osób z niepełnosprawnościami z zakresu pomocy społecznej oraz dofinansowaniach ze środków PFRON. Na końcu była jeszcze dyskusja oraz możliwość indywidualnego dopytania o szczegóły przedstawicieli poszczególnych instytucji.

Info: czestochowa.pl, fot. Łukasz Kolewiński / UM Częstochowa

Data publikacji: 30.01.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również