W Krakowie bez barier. Docenianie kreatywności

Rozstrzygnięta została 15. edycja konkursu „Kraków bez barier” organizowanego przez UMK. Jury przyznało 7 nagród głównych, 9 wyróżnień i 3 nagrody dla architektów. Okolicznościowe tablice oraz statuetki wręczył zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig. Nastąpiło to podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 11 lipca na Dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Laureatów piętnastej edycji konkursu wyłoniła kapituła pod przewodnictwem prof. Barbary Gąciarz z AGH. Do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpłynęło 27 zgłoszeń z różnych obszarów. Od 2019 r. jury ocenia już nie tylko rozwiązania architektoniczne. Promowane są bowiem osoby, instytucje i firmy, które sprawiają, że życie OzN staje się bardziej komfortowe.

Galę podsumowującą otworzył zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, jest dumny z tego, że Kraków dostrzega problemy, które trzeba rozwiązywać. Nigdzie nie idzie to prosto. Ale najważniejsze, że udaje się przełamywać także bariery mentalne. Uroczystość, a także debatę po niej, poprowadziła sekretarz generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i doradca prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

– Co ważne, zgłoszenia były związane z potrzebami osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki temu konkursowi możemy zobaczyć, ile dobrych projektów jest realizowanych w Krakowie. To zasługa zarówno organizacji pozarządowych, jak i miejskich jednostek – powiedział „NS” Adam Stromidło, członek kapituły konkursu, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz prezes OM PZG w Krakowie.

Bez stereotypów
Osobowością roku została Martyna Masztalerz. Dziennikarkę Play Kraków News uhonorowano za działania na rzecz OzN. Doceniono też jej optymizm, a także inspirowanie i motywowanie swoją postawą.

– Z jednej strony mam wyrzuty sumienia, że odebrałam nagrodę jako osoba pełnosprawna. Ale z drugiej strony, uważam, że w kwestii walki o udostępnianie nie ma znaczenia, czy działa ktoś z niepełnosprawnością, czy pełnosprawny. Jestem wielką fanką samorzecznictwa, ale nie każdy ma tyle energii, żeby walczyć o swoje – powiedziała Martyna Masztalerz.

Statuetka Herkulesa dla osobowości roku nie była jedyną, którą odebrała tego dnia. Wcześniej uczestnicy gali poznali wyniki konkursu w kategorii Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Wśród projektów główną nagrodę otrzymał wymyślony przez nią Festiwal Integracji Artystycznej „Uszanowanko”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Fundacja For Heroes. Jej prezes Tomasz Koźmiński otrzymał w ubiegłym roku tytuł osobowości roku.

– Chciałam zrobić coś świeżego i bez smutnych stereotypów dotyczących OzN. Postanowiłam pokazać, że wszyscy mamy prawo razem bawić się w klubach. Artystom bardzo spodobała się ta wizja i nie było problemu ze skompletowaniem składu. Zaproszenia przyjęli Grzegorz Dowgiałło, Edward Deskur, czyli DJ Edee Dee, DJ Zeu5 czy DJ Mono – dodała laureatka.

Pierwsze edycje festiwalu odbyły się w ubiegłym roku, we wrześniu i w grudniu. To były jednodniowe imprezy. Kolejna będzie już dłuższa, zostanie zorganizowana 27-28 sierpnia. W programie przewidziane są m.in. warsztaty DJ-skie, panel dyskusyjny dotyczący dostępu do kultury oraz koncerty.

Ułatwianie życia
W kategorii projektów i wydarzeń wręczono 4 wyróżnienia. 2 z nich otrzymał OM PZG w Krakowie. W tym przypadku jury doceniło projekt „Głusi Małopolska TV24” (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/glusi-chca-wiedziec-wiecej-czas-na-aktywizacje-i-nowy-kanal-informacyjny/) oraz uroczystość z okazji 15-lecia Koła Robótek Ręcznych „Szydełko”.

– Przyznane wyróżnienia to prestiż, a w ostatnich latach jesteśmy dostrzegani po raz kolejny. Odbiór statuetki jest zwieńczeniem pewnej pracy i widzimy, że nasze zaangażowanie przynosi efekty. Dla nas to motywacja, żeby dalej szukać rozwiązań ułatwiających życie OzN – podkreślił Adam Stromidło.

W kategorii Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze główną nagrodą zostały uhonorowane absolwentki Politechniki Krakowskiej na kierunku inżynieria biomedyczna: Zuzanna Gwiazdonik i Anna Wątek. Kapituła nagrodziła je za projekt prototypu elektronicznej protezy dla baletnicy (https://naszesprawy.eu/rehabilitacja-zdrowie-i-nauka/studentki-politechniki-krakowskiej-zaprojektowaly-proteze-dla-baletnicy/).

Z kolei w obszarach budownictwa dostępnego zwyciężyły takie obiekty jak: budynek Teatru KTO (ul. Zamoyskiego), Park Bagry Wielkie (ul. Kozia / ul. Bagrowa) i Muzeum Fotografii w Krakowie (ul. Rakowicka 22A). Nagrody otrzymali również architekci odpowiedzialni za ww. projekty. Natomiast najlepszą firmą wspierającą Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem został Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. W tym przypadku statuetkę Hermesa przyznano za największą liczbę zniżek wśród partnerów prywatnych udzielonych posiadaczom karty „N”, a także dodatkowe inicjatywy na rzecz OzN.

Martyna Masztalerz
Może zabrzmi to nieskromnie, ale gala konkursu „Kraków bez barier” idzie w bardzo ciekawym i fajnym kierunku. Tak jak stwierdziło wiele osób podczas uroczystości, to nie jest nagradzanie za dostosowanie się do prawa czy ustawy. Tu docenia się osoby za kreatywność. Przykładowo, wyróżniony został „Audyt z Zespołem”, a więc inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie i Stowarzyszenia Tęcza. Nie ma przecież przepisów, które nakazywałyby przeprowadzić audyt przez osoby z zespołem Downa. A tu tak się właśnie stało.
Dla mnie otrzymane nagrody są impulsem. Cieszę się, że moje zaangażowanie zostało dostrzeżone przez miasto. Jednocześnie podczas gali nawiązały się nowe znajomości, które może będą początkiem ciekawych przedsięwzięć.

Marcin Gazda, fot. Bogusław Świerzowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Kraków bez barier 2021

Budownictwo dostępne
– obiekty użyteczności publicznej
Nagroda główna: Budynek Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego
Wyróżnienie: Winda przy Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce
Wyróżnienie: Centrum Sportu i Rekreacji Przystań na Eisenberga, ul. Eisenberga 4

– przestrzeń publiczna
Nagroda główna: Park Bagry Wielkie ul. Kozia/ul. Bagrowa

– obiekty i przestrzenie zabytkowe
Nagroda główna: Muzeum Fotografii w Krakowie, ul. Rakowicka 22A,
Wyróżnienie: Pałac Krzysztofory z wystawą stałą „Kraków od początku, bez końca”

Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze
Nagroda główna: Zuzanna Gwiazdonik i Anna Wątek za projekt prototypu protezy podudzia dla baletnicy
Wyróżnienie: Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszenia Tęcza za projekt „Audyt z Zespołem”

Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
Nagroda główna za projekt społeczny: Festiwal Integracji Artystycznej „Uszanowanko” organizowany przez Fundację For Heroes.
Wyróżnienie za projekt społeczny: OM PZG w Krakowie za projekt „Głusi Małopolska TV24”
Wyróżnienie za projekt społeczny: Projekt Shell Business Operation Kraków miejscem przyjaznym osobom niewidomym i przygotowanym na przyjęcie psa przewodnika
Wyróżnienie za projekt społeczny: Fundacja Brak Barier za treningi i zawody sportowe crossfit na wózkach

Wyróżnienie za wydarzenie społeczne: 15-lecie Koła Robótek Ręcznych Szydełko działającego przy OM PZG w Krakwie

Osobowość roku: Martyna Masztalerz

Najlepsza Firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
Nagroda główna: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Wyróżnienie: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Zobacz galerię…

Data publikacji: 16.07.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również