Wyłącznie jeden stopień niepełnosprawności i 3 symbole przyczyny niepełnosprawności – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń w odpowiedzi na poselską interpelację wyjaśniał, dlaczego w orzeczeniu o niepełnosprawności są 3 symbole, a nie np. 5. Podkreślił, że orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, ale nie więcej niż trzy symbole schorzeń (art. 6b ust. 3 ustawy o rehabilitacji), które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenia funkcji organizmu.
Osobę zalicza się do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności i wydaje się w jej sprawie jedno orzeczenie (art. 3 ust. 1-3 ustawy o rehabilitacji), bo ustawodawca dopuszcza ustalanie wyłącznie jednego stopnia niepełnosprawności. Należy więc uznać, że symbol przyczyny niepełnosprawności odzwierciedla rozpoznane naruszenie sprawności organizmu w tym właśnie stopniu.
Symbol przyczyny niepełnosprawności winien odzwierciedlać rozpoznane schorzenie skutkujące zaliczeniem do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności, a nie jednostkę chorobową rozpoznaną u orzekanej osoby.
Sposób oznaczenia symbolu przyczyny niepełnosprawności
– określa § 32 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2021 r. poz. 857). Stosownie do ust. 3 tego przepisu, symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia ciała lub choroby, która – niezależnie od jej przyczyny – powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności codziennych i aktywności społecznej danej osoby.
Oprac. IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 27.09.2024 r.